Rury wielkopolskie – dachówki Pauliny Jerzyk – najlepsze w Polsce

Rogaszanka Paulina Jerzyk zwyciężyła w XVIII Ogólnopolskim Konkursie „Nasze Kulinarne Dziedzictwo – Smaki Regionów” zdobywając główną nagrodę – Perłę 2018 za wypiek cukierniczy rury wielkopolskie - dachówki!

Rogaszanka Paulina Jerzyk zwyciężyła w XVIII Ogólnopolskim Konkursie „Nasze Kulinarne Dziedzictwo – Smaki Regionów” zdobywając główną nagrodę – Perłę  2018 za wypiek cukierniczy: rury wielkopolskie –  dachówki! Serdecznie gratulujemy!
Uroczyste, oficjalne podsumowanie  konkursu, na którym pani Paulina będzie reprezentowała Rogaszyce i powiat ostrzeszowski ze zwycięskimi ciastkami odbędzie się 30 września na terenie Międzynarodowych Targów Poznańskich.
Rury to tradycyjny, regionalny wypiek kuchni poznańskiej, najczęściej piecze się je z ciasta piernikowego na miodzie. Mają kształt kwadratu o boku około 15 cm, zrolowanego w połówkę rury.
Zwycięskie rury wielkopolskie pani Paulina upiekła na podstawie przepisu otrzymanego od babci Agnieszki, przekazywanego w jej rodzinie z pokolenia na pokolenie. Sama intrygująca nazwa „rury” pochodzi od sposobu wypiekania tych niezwykłych ciastek – mianowicie na rurze od pieca kuchennego.

Organizatorem konkursu „Nasze Kulinarne Dziedzictwo-Smaki Regionów” na najlepszy regionalny i tradycyjny produkt żywnościowy oraz na najlepsze danie i potrawę regionalną i tradycyjną był Urząd Marszałkowski Województwa Wielkopolskiego we współpracy z Polską Izbą Produktu Regionalnego i Lokalnego oraz Wielkopolska Izbą Rolniczą. Głównym celem przedsięwzięcia jest identyfikacja i promocja polskich produktów regionalnych, osadzonych głęboko w polskiej tradycji i od lat wytwarzanych tymi samymi metodami i według tych samych receptur. Dla organizatorów ważne jest znalezienie i zachowanie narodowych specjałów, zanim odejdą w zapomnienie, wyparte przez „szybką” przemysłową żywność. Urząd Marszałkowski Województwa Wielkopolskiego we współpracy z Polską Izbą Produktu Regionalnego i Lokalnego oraz Wielkopolska Izbą Rolniczą.