AktualnościWszystkie

Rejestracja zwierząt przybyłych z Ukrainy

Powiatowy Lekarz Weterynarii w Ostrzeszowie zwraca się z prośbą informowanie o miejscach przebywania zwierząt towarzyszących (psów, kotów, fretek) oraz innych zwierząt, które przybyły na teren naszego powiatu wraz z uchodźcami z Ukrainy. Ma to na celu wdrożenie działań zabezpieczających przed przenoszeniem chorób zakaźnych zwierząt. Przede wszystkim chodzi o zaszczepienie zwierząt przeciw wścielkliżnie oraz ich zaczipowanie.

Każde zwierzę przybywające do Polski powinno być zidentyfikowane za pomocą eketronicznego czipa, zaszczepione przeciwko wściekliźnie oraz zaopatrzone w pozwolenie wystawione przez odpowiedni organ inspekcji weterynaryjnej wraz z zaświadczeniem o szczepieniu. Zwykle czynności te są wykonywane przy wjeździe na terytorium Unii Europejskiej, w pierwszej kolejności na granicy polsko-ukraińskiej. Czasami jednak z różnych powodów czynności te nie zostały tam wykonane i zwierzę trafia na teren naszego kraju bez spełnienia obowiązujących wymogów. W takiej sytuacji zadanie to ma wykonać powiatowy lekarz weterynarii. Czynności te dla zwierząt towarzyszących uchodźcom z Ukrainy są wykonywane bezpłatnie (na koszt budżetu państwa).

Druki wniosków o pozwolenie na przemieszczenie zwierzęcia towarzyszącego na teren Unii Europejskiej – Polski oraz na tranzyt przez państwo członkowskie Unii Europejskiej znajdują się we wszystkich urzędach miejskich i gminnych. Można je wypełniać podczas czynności rejestracyjnych związanych z nadaniem numeru PESEL.

Wniosek można pobrać także tutaj:

Pokaż więcej

Powiązany artykuł

Back to top button
Skip to content