AktualnościWszystkie

Ptasia grypa

W powiecie ostrzeszowskim stwierdzono 6 ognisk grypy ptaków: 2 w Grabowie-Pustkowiu (30 tysięcy kaczek i 7 tys. kaczek), w Kaliszkowicach Ołobockich (7 tys. kaczek), w Palatach (20 tys. kaczek), w Giżycach (12,5 tys. kaczek), w Kaliszkowicach Kaliskich (16 tys. brojlerów i 7 tys. kaczek). U ptactwa stwierdzono wirus typu H5N1. Natychmiast po otrzymaniu wyników ptaki zostały uśpione, a ich ciała zutylizowane. Akcja została przeprowadzona przy użyciu specjalistycznego sprzętu, pod pełną kontrolą stężenia dwutlenku węgla, tak aby ptaki zostały uśpione w sposób humanitarny – podkreśla Powiatowy lekarz Weterynarii Krzysztof Lamek. Kurniki pozostają puste – zostały zdezynfekowane i poddane kwarantannie. Po okresie 30 dni zostaną przeprowadzone badania sprawdzające.

W związku z dodatkowymi zadaniami, Powiatowy Inspektorat Weterynarii w Ostrzeszowie 1 stycznia wzmocniono o pięciu nowych pracowników.

Jak podkreśla Krzysztof Lamek, niezwykle istotne jest uniknięcie zmutowania wirusa i jego transmisji na człowieka, dlatego chore stada są bezzwłocznie likwidowane. Dlatego też tak istotne jest  przestrzeganie zasad bioasekuracji! To absolutna konieczność!

Grypa ptaków to choroba wirusowa drobiu, która może powodować śmiertelność do 100%. Na zakażenie wirusami grypy ptaków podatne są prawie wszystkie gatunki ptaków zarówno domowych (drób), jak i dzikich wolno żyjących; dużą wrażliwość wykazują kury i indyki,  kaczki i gęsi oraz perliczki, przepiórki, bażanty i kuropatwy.

Wirus nie był dotąd stwierdzony u ptaków trzymanych w klatkach – papugowatych i śpiewających.

Wszyscy hodowcy drobiu, zwłaszcza posiadający gospodarstwa położone w pobliżu zbiorników wodnych, powinni zachowywać ostrożność i stosować odpowiednie środki ograniczające do minimum kontakt między drobiem a dzikim ptactwem, w szczególności poprzez:
– zabezpieczenie paszy przed dostępem zwierząt dzikich,
– niekarmienie drobiu na zewnątrz budynków, w których drób jest utrzymywany,
– stosowanie w gospodarstwie odzieży i obuwia ochronnego.

Pokaż więcej

Powiązany artykuł

Sprawdź również
Close
Back to top button
Skip to content