„Pro Patria” dla Wacława Mickiewicza

Żołnierz Armii Krajowej Okręgu Nowogródzko-Wileńskiego, uczestnik bitwy o wyzwolenie Wilna –Wacław Mickiewicz – został uhonorowany medalem „Pro Patria”. Odznaczenie wręczono dzisiaj na 43 posiedzeniu Zarządu Powiatu w Ostrzeszowie.
Medal wręczył ostrzeszowski starosta Lech Janicki w asyście prezesa Zarządu ZKRPiEWP w Ostrzeszowie Bohdana Ogrodowskiego i współpracownika koła, historyka Stanisława Grzesiaka oraz członków Zarządu Powiatu.
Wacław Mickiewicz urodził się w 1925 roku na Nowogródczyźnie. Był żołnierzem V batalionu 77 pp i Kompanii 1 Armii Krajowej Okręgu Nowogródzkiego – Wileńskiego. Był uczestnikiem bitwy o wyzwolenie Wilna (6 – 13.07.1944 r.) i wielu innych akcji na tym terenie. Był wieloletnim prezesem Zarządu Koła Ziemi Ostrzeszowskiej; systematyczną pracą w środowisku kombatantów zapewnił sobie poważanie i szacunek. Nadal uczestniczy w spotkaniach z harcerzami i młodzieżą szkolną, a także we wszystkich najważniejszych uroczystościach patriotycznych powiatu ostrzeszowskiego.
Medal „Pro Patria” to polskie resortowe odznaczenie cywilne, przyznawane przez kierownika Urzędu do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych; został ustanowiony Zarządzeniem Kierownika Urzędu do spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych 1 września 2011 roku i zastąpił Medal „Pro Memoria”. Uhonorowane medalem „Pro Patria” mogą być osoby i instytucje „za szczególne zasługi w kultywowaniu pamięci o walce o niepodległość Rzeczypospolitej Polskiej”.