Pożegnaliśmy śp. Elżbietę Podkowę – Zasłużoną dla Powiatu Ostrzeszowskiego

18 lutego odbył się pogrzeb wieloletniej ordynator Oddziału Dziecięco-Noworodkowego ostrzeszowskiego szpitala, Zasłużonej dla Powiatu Ostrzeszowskiego – Elżbiety Podkowy.
W ostatniej drodze towarzyszyła zmarłej rodzina oraz przedstawiciele władz samorządowych powiatu ostrzeszowskiego, przedstawiciele Ostrzeszowskiego Centrum Zdrowia, lekarze, pielęgniarki, dawni pacjenci, znajomi i przyjaciele. Uroczystość pogrzebową poprowadził ks. kanonik Paweł Maliński; mowę pożegnalną wygłosił Starosta Ostrzeszowski Lech Janicki:

Spotkaliśmy się dzisiaj by pożegnać śp. Elżbietę Podkowę.  Wieloletnią ordynator Oddziału Dziecięco-Noworodkowego Zespołu Zakładów Opieki Zdrowotnej w Ostrzeszowie, ofiarną lekarkę, osobę ciepłą, otwartą i  wrażliwą na potrzeby innych, która cieszyła się ogromnym szacunkiem, życzliwością i sympatią mieszkańców całego powiatu.
(…) Pani Elżbieta była osobą niezwykłą, miała szczególny dar w kontaktach z innymi. Potrafiła docierać do serc małych pacjentów, jednocześnie wspierając rodziców. Szanowała innych, zyskując powszechną sympatię i oddanie. Rzadko zdarza się osoba tak lubiana i ceniona.

Nie jest mi łatwo wypowiadać słowa pożegnania, gdyż znałem Panią doktor osobiście i darzyłem wielkim szacunkiem. W dzieciństwie byłem jej pacjentem i do dziś pamiętam wielki spokój, ciepło i wielką życzliwość emanującą od pani doktor, powodującą, że zupełnie nie odczuwałem strachu, a przecież zazwyczaj dzieci reagują lękiem na widok białego fartucha; w przypadku Pani Doktor Elżbiety Podkowy nie miało to miejsca.

Musimy dzisiaj pożegnać osobę bardzo ważną dla naszej społeczności, z której jesteśmy bardzo dumni. Elżbieta Podkowa była odznaczona Złotym Krzyżem Zasługi, Odznaką „Za wzorową pracę w służbie zdrowia” oraz Odznaką Honorową „Za Zasługi dla Województwa Kaliskiego”. 22 kwietnia 2017 roku podczas XXXI uroczystej sesji Rady Powiatu w Ostrzeszowie wręczono Pani Elżbiecie Podkowie akt nadania tytułu „Zasłużony dla Powiatu Ostrzeszowskiego”.

(…) Łącząc się w żałobie i smutku po śmierci matki, babci i prababci, w imieniu samorządu powiatowego, w imieniu przewodniczącego Rady Powiatu Tomasza Maciejewskiego, w imieniu wicestarosty Zofii Witkowskiej, w imieniu radnych Rady Powiatu w Ostrzeszowie i swoim własnym składam wyrazy najgłębszego współczucia rodzinie Drogiej Zmarłej.  Cześć Jej Pamięci!

Elżbieta Podkowa była lekarzem pediatrą II stopnia, przez wiele lat z wielkim zaangażowaniem i poświęceniem pełniła funkcję ordynatora Oddziału Dziecięco-Noworodkowego ostrzeszowskiego szpitala oraz inspektora ds. pediatrii. Jak wielokrotnie podkreślała dyrekcja ZOZ, dzięki jej działalności i wysiłkom zmniejszyła się śmiertelność noworodków i niemowląt. Elżbieta Podkowa była lekarzem o wysokich standardach etycznych, zdyscyplinowanym, sumiennym i koleżeńskim. Włączała się w społeczne inicjatywy niesienia pomocy chorym, m.in. tzw.  białe niedziele. Swoją karierę zawodową zaczynała od Szpitala Powiatowego w Kępnie. Pracowała także jako lekarz w Poradni Konsultacyjnej Przychodni Rejonowej w Ostrzeszowie oraz w Przychodni Dziecięcej w Ostrzeszowie, a także w ostrzeszowskim żłobku. Angażowała się również w działalność Polskiego Czerwonego Krzyża.

Elżbieta Podkowa zmarła 16 lutego w wieku 95 lat.

Sprawdź również