AktualnościWszystkie

Pożegnaliśmy kmdr. Macieja Janiaka

12 października odprowadziliśmy na wieczną wachtę śp. komandora Macieja Janiaka. Prochy Komandora spoczęły w jego ukochanym mieście – Ostrzeszowie. W ostatnią drogę śp. Macieja Janiaka odprowadzili najbliżsi, przyjaciele, marynarze, przedstawiciele Biura Bezpieczeństwa Narodowego i Komisji Obrony Sejmu oraz samorządu powiatu ostrzeszowskiego i mieszkańcy w asyście Kompanii Honorowej Marynarki Wojennej. Przy mogile Komandora głos zabrali: prof. dr hab. kmdr Andrzej Makowski – kolega ze studiów i przyjaciel Zmarłego oraz prof. dr hab. kadm. Tomasz Szubrycht – rektor Akademii Marynarki Wojennej, kiedyś  podkomendny kmdr. Macieja Janiaka. Córka Komandora odczytała list wnuczki śp. Macieja Janiaka Marysi Gwit.

Maciej Janiak urodził się 6 lipca 1950 roku w Ostrzeszowie, zmarł 5 października 2023 r. w Gdyni. Był absolwentem Liceum Ogólnokształcącego w Ostrzeszowie, tutaj w 1968 roku zdał egzamin maturalny.

Ukończył Wyższą Szkołę Marynarki Wojennej w Gdyni, był oficerem Polskiej Marynarki Wojennej, przez 18 lat służył na okrętach rozpoznawczych, odszedł ze służby w 1990 roku w stopniu komandora porucznika.

Był współtwórcą Rady Budowy Okrętów, autorem Strategicznej koncepcji bezpieczeństwa morskiego, za zasługi na rzecz bezpieczeństwa morskiego państwa został odznaczony Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski. W maju 2023 roku w uznaniu jego zaangażowania w rozwój polskiej myśli morskiej został awansowany do stopnia komandora.

Śp. kmdr Maciej Janiak czuł się ostrzeszowianinem i utrzymywał bliskie kontakty z rodzinnym miastem; był sympatykiem ostrzeszowskiego jachtklubu Orion, współpracował z Uniwersytetem Trzeciego Wieku w Ostrzeszowie.

Pokaż więcej

Powiązany artykuł

Sprawdź również
Close
Back to top button
Skip to content