AktualnościWszystkie

Powiatowe Dożynki 2018

Gospodarzem tegorocznego święta plonów był Doruchów. Powiatowe i gminne dożynki odbywały się na terenie Gminnego Ośrodka Kultury i Sportu.

Gospodarzem tegorocznego święta plonów był Doruchów. Powiatowe i gminne  dożynki odbywały się na terenie Gminnego Ośrodka Kultury i Sportu. Część obrzędową uświetnił zespół folklorystyczny Doruchowianie oraz orkiestra dęta Don Bosco z Marszałek. Zaszczytną funkcję starostów dożynkowych pełnili Katarzyna Grel z Giżyc i Łukasz Drzazga ze Skarydzewa, którzy zgodnie z tradycją wieniec  dożynkowy oraz świeżo upieczony chleb wręczyli gospodarzom dożynek: staroście ostrzeszowskiemu Lechowi Janickiemu  i wójtowi Doruchowa Józefowi Wilkoszowi. Bochny chleba przygotowano także wszystkim wójtom i burmistrzom powiatu ostrzeszowskiego, a także gościom z Niemiec – z partnerskiego miasta powiatu ostrzeszowskiego – Blankenburga.   Obchody święta plonów ubarwił koncert grupy Fox, duetu An Dreo e Karina, chóru 50 plus, który działa przy Ostrzeszowskim Centrum Kultury pod kierunkiem Aleksandry Marszałkowskiej oraz zespołu tanecznego Uniwersytetu Trzeciego Wieku w Ostrzeszowie pod kierunkiem Danuty Lochnej.
Poniżej przytaczamy fragment dożynkowego przemówienia starosty ostrzeszowskiego.
(…) Spotykamy się w Doruchowie – w gminie szczególnej, znanej w całej Polsce – ponieważ to tutaj odbył się ostatni przeprowadzony w świetle prawa proces kobiet podejrzanych o czary. Doruchów jest też znany dzięki bardziej optymistycznym wydarzeniom – to tutaj urodził się i mieszka wielokrotny mistrz Polski, reprezentant naszego kraju na Mistrzostwach Europy w Tbilisi (7 miejsce) oraz Mistrzostwach Świata w Nairobi (11 miejsce), kulomiot Kornel Warszawski. Tutejsi młodzi piłkarze odnosili znaczące sukcesy w finałach  Ogólnopolskiego Turnieju Mała Piłkarska Kadra Czeka.
Ale Doruchów, to nie tylko historia i sport. Na szczególną uwagę zasługuje również działalność kulturalna gminy – to tutaj działa znany w całej Polsce kabaret EWG pod kierunkiem Ryszarda Mazura. To tutaj od 33 lat z wieloma sukcesami działa zespół folklorystyczny Doruchowianie, którym kieruje Jadwiga Kosik, a muzyczną opiekę sprawuje Zenon Dymarski.
Doruchów to urokliwe szlaki rowerowe i gospodarstwa agroturystyczne, a także 639 gospodarstw rolnych i to właśnie ich właściciele są głównymi bohaterami dzisiejszych uroczystości.
Niestety nie był to dla nich dobry rok. Dla rolników naszego powiatu i całej Wielkopolski też nie – rolnicy ponieśli znaczne straty z powodu niesprzyjającej pogody; szacuje się, że poszkodowanych jest około 30 tysięcy wielkopolskich gospodarstw. Bardzo wysokie temperatury w maju i czerwcu przy niewielkich opadach deszczu doprowadziły do znacznego przesuszenia wierzchniej warstwy gleby. Plony są  o około 30, a nawet 40% niższe niż w roku ubiegłym. To  właśnie dlatego praca rolnika jest tak trudna i stresogenna – nie wszystko zależy od  ich pracy i trudu – znaczny wpływ na wysokość plonów ma przyroda. W tym roku rozkład opadów, a właściwie brak opadów przyczynił się do niskiego plonowania. W powiecie ostrzeszowskim uzyskano średnie plonowanie jęczmienia ozimego w wysokości 3 ton z hektara, z jęczmieniem ozimym jest jeszcze gorzej – rolnicy uzyskali średnio 2,7 ton z ha. Pszenica ozima osiągnęła 3,3 ton z ha, a jara 2,9. Plonowanie pszenżyta ozimego wyniosło 3,3 t z ha, a jarego zaledwie 2,5 tony. Z hektara żyta rolnicy uzyskali średnio tylko 2,3 tony, jeśli chodzi o owies było niewiele lepiej – 2,4 tony z hektara. Plonowanie mieszanki zbożowej wyniosło 2,8 ton z ha, a rzepaku ozimego zaledwie 2 tony (zazwyczaj uzyskuje się u nas 3, 3,5 tony z hektara).
Sytuacja nie jest dobra także w przypadku pas objętościowych – siana, sianokiszonki i słomy. Jedynie na polach usytuowanych w pobliżu cieków wodnych sytuacja jest trochę lepsza. Z powiatu ostrzeszowskiego spłynęło około 3000 wniosków suszowych, które czekają na rozpatrzenie.
Tym bardziej w imieniu samorządu powiatowego i wszystkich mieszkańców powiatu ostrzeszowskiego kłaniam się nisko naszym rolnikom. Wierzę, że nie tracą ducha mimo przeciwności i z nadzieję spoglądają na przyszły rok. Może natura okaże się przychylniejsza…
 Pragnę jeszcze raz wyrazić rolnikom wdzięczność za ich trud, jednocześnie życząc im wszystkiego dobrego, licznych błogosławieństw i łask na kolejny rok oraz powodów do radości w okresie żniw.
Uroczystości dożynkowe stały się okazją do złożenia podziękowań wójtowi Doruchowa Józefowi Wilkoszowi, który po 28 latach na stanowisku wójta, wraz z upływem obecnej kadencji kończy swoją karierę samorządową. Kwiaty oraz pamiątkową grawerowaną tabliczkę w podziękowaniu za współpracę oraz wspólną troskę na rzecz rozwoju samorządności lokalnej wręczył wójtowi starosta Lech Janicki.

Pokaż więcej

Powiązany artykuł

Back to top button
Skip to content