Powiat ostrzeszowski na spotkaniu partnerów Międzynarodowego Sojuszu na rzecz pokoju i wspólnoty w Europie

Partnerzy podpisanego w lutym 2022 roku Międzynarodowego sojuszu na rzecz pokoju i wspólnoty w Europie spotkali się ponownie w Homburgu, stolicy powiatu Saarpfalz, podczas Tygodnia Europejskiego. Powiat ostrzeszowski reprezentował Starosta Ostrzeszowski Lech Janicki oraz radny Rady Powiatu w Ostrzeszowie, przewodniczący Komisji Oświaty, Kultury i Sportu Dariusz Świtoń. Nasza samorządowa odpowiedzialność za zjednoczoną, pokojową i silną Europę z wolną Ukrainą jest naszym motywem przewodnim, powiązanym z celami Trójkąta Weimarskiego. Dotyczy to zarówno powiatu Saarpfalz, jak też wszystkich partnerów sojuszu podpisanego w Homburgu, aby wspierać wspólnotę w Europie – podkreśla starosta powiatu Saarpfalz, jednocześnie prezes Zrzeszenia Biosfery Bliesgau oraz przewodniczący Towarzystwa Niemiecko-Polskiego w Kraju Saary Theophil Gallo, który był organizatorem i gospodarzem partnerskiego spotkania.

12 maja podczas uroczystego spotkania zakończonego Koncertem dla Pokoju, podsumowano dotychczasowe działania realizowane w ramach Sojuszu i wyznaczono kierunki współpracy na przyszłość. I tak między innymi ogłoszono Dekadę młodzieży europejskiej, która ma stać się motywem przewodnim wspólnej pracy, a także podpisano sojusz czterech muzeów górnictwa z Francji, Niemiec, Polski i Ukrainy.

Starosta Ostrzeszowski Lech Janicki odebrał akt przyznania honorowego członkostwa Powiatu Ostrzeszowskiego w Euroregionie SaarLorLux+. Uchwałę w tej sprawie podjęło Zgromadzenie Ogólne Euroregionu SaarLorLux 20 marca 2023 roku.  Certyfikat przyznawany jest w uznaniu wspólnej, nadzwyczajnej pomocy udzielonej dla cierpiącej z powodu wojny ludności cywilnej Ukrainy, w celu wspierania na szczeblu lokalnym statusu Ukrainy jako kandydata ubiegającego się o wejście do Unii Europejskiej oraz jako znak wzajemnej solidarności.