Powiat ostrzeszowski Ambasadorem Narodowego Dnia Zwycięskiego Powstania Wielkopolskiego

Dobiega końca procedura ustanowienia 27 grudnia świętem państwowym. To efekt kilkumiesięcznych wspólnych starań Stowarzyszenia Gmin i Powiatów Wielkopolski, regionalnych instytucji i jednostek oraz samorządów lokalnych, w tym samorządu powiatu ostrzeszowskiego. Przypomnijmy, 15 lipca Rada Powiatu w Ostrzeszowie przyjęła stanowisko, w którym poparła inicjatywę uczczenia zwycięskiego Powstania Wielkopolskiego poprzez ustanowienie 27 grudnia świętem państwowym.
Chcąc wyrazić wdzięczność i podziękowania za wsparcie inicjatywy, pomysłodawcy akcji zdecydowali o przyznaniu powiatowi ostrzeszowskiemu tytułu Ambasadora Narodowego Dnia Zwycięskiego Powstania Wielkopolskiego 1918-1919.
Ustanowienie 27 grudnia świętem państwowym nadałoby Powstaniu Wielkopolskiemu należną mu rangę i znaczenie wśród największych zwycięstw w historii Polski, a także pozwoliłoby na jego uczczenie w należny mu sposób. (…) Pragniemy kontynuować podejmowane przedsięwzięcia w podzięce Powstańcom Wielkopolskim za bezcenny dar stanowiący fundament naszego życia i codzienności – dar wolności, jednocześnie wskazując na jego ogólnopolski wymiar i wartość – czytamy w stanowisku Rady Powiatu z 15 lipca.
Ustanowienie 27 grudnia świętem państwowym to wspólna inicjatywa Wielkopolskiego Muzeum Niepodległości w Poznaniu, Instytutu Pamięci Narodowej Oddział w Poznaniu, Towarzystwa Pamięci Powstania Wielkopolskiego 1918-1919, Stowarzyszenia Gmin i Powiatów Wielkopolski, Fundacji Zakłady Kórnickie i Muzeum Narodowego w Poznaniu.