AktualnościWszystkie

Pogratulowali nominacji do nagrody Rolnik Roku

Państwo Izabela i Aleksander Ofierscy z Książenic znaleźli się w elitarnym gronie dziewiętnastu przedsiębiorców rolnych nominowanych do nagrody dla najlepszego rolnika roku z Wielkopolsce.
Na VII sesji Rady Powiatu nominowanym wręczono list gratulacyjny. W imieniu samorządu powiatowego państwu Ofierskim pogratulowali: ostrzeszowski starosta Lech Janicki, przewodniczący Rady Powiatu Tomasz Maciejewski oraz wicestarosta Zofia Witkowska.
Celem konkursu Wielkopolski Rolnik Roku organizowanego przez samorząd województwa wielkopolskiego jest wyłonienie najbardziej przedsiębiorczych rolników oraz promocja wielkopolskiego rolnictwa. Do XVIII edycji konkursu Wielkopolski Rolnik Roku 2018 przystąpiło 35 gospodarstw rolnych z 19 powiatów woj. wielkopolskiego. Gospodarstwa reprezentowały różne kierunki produkcji: roślinny i zwierzęcy (bydło mleczne, opasowe, trzoda chlewna), sadownictwo, kwiaciarstwo, pszczelarstwo, hodowla koni, danieli, ryb oraz uprawa grzybów.
Uczestników konkursu oceniała kapituła w skład, której weszli profesorowie, rolnicy i przedstawiciele Konwentu Powiatów Województwa Wielkopolskiego i Wielkopolskiej Izby Rolniczej. Oceniający zwracali uwagę na poziom produkcji i nowoczesność technologii, organizację gospodarstw i racjonalność wyposażenia, efekty ekonomiczne, perspektywy rozwoju, ochronę środowiska i estetykę obejścia.
Państwo Ofierscy w swoim 7,5-hektarowym gospodarstwie w Książenicach uprawiają  jabłka (50 ton z hektara). Dla zachowania płynności owocowania i jak najdłuższego okresu plonowania uprawiają 13 odmian jabłek. W gospodarstwie prowadzone są innowacyjne inwestycje, zmierzające do przetworzenia na miejscu wyprodukowanych owoców. Między innymi została rozbudowana przechowalnia owoców, w której prowadzone są procesy chłodnicze i przetwórcze (sortownia i krajalnia).

 

Pokaż więcej

Powiązany artykuł

Sprawdź również
Close
Back to top button
Skip to content