AktualnościWszystkie

Podziękowania za pomoc Ukrainie

Starosta Ostrzeszowski w imieniu samorządu powiatowego złożył podziękowania i wyrazy szacunku Harcerzom ZHP za wsparcie walczącej Ukrainy. Druhny i druhowie wraz ze swoim szefostwem na zaproszenie starosty przybyli na specjalne spotkanie, które odbyło się 29 czerwca w sali sesyjnej Starostwa Powiatowego.

Cieszymy się, że idea pomocy potrzebującym znalazła u harcerskiej braci pełne zrozumienie, czego dowodem jest Wasze ogromne zaangażowanie w działania na rzecz uchodźców z Ukrainy oraz ofiar działań wojennych – czytamy w okolicznościowym liście, jaki Starosta Ostrzeszowski Lech Janicki wraz z wicestarostą Zofią Witkowską i członkiem Zarządu Powiatu Adamem Mickiewiczem, przekazał na ręce komendanta Hufca ZHP Kępno im. Wojska Polskiego hm. Marcina Szajdaka oraz  phm. Mariusza Ciechanowskiego – komendanta I Szczepu ZHP Ziemi Mikstackiej im. Powstańców Wlkp. Podziękowania przekazano także druhowi Maciejowi Tarchalskiemu – prezesowi Stowarzyszenia Przyjaciół Harcerstwa i Przygody Eskapada, który do celów pomocy humanitarnej udostępnił 2 swoje samochody oraz Kazimierzowi Łebkowi, który od 5 lat angażuje się w wolontariat na rzecz Ukrainy. Druhowi Sławomirowi Hańdziukowi, który nie mógł przybyć na spotkanie, a który był zaangażowany w organizację transportów, podziękowania zostaną przekazane przy najbliższej okazji.

Jak podkreślił phm. Mariusz Ciechanowski, w pomoc dla Ukrainy włączyło się całe społeczeństwo! Dzięki zaangażowaniu harcerzy ZHP, uczniów szkół, które odpowiedziały na apel ZHP, oraz mieszkańców, przy pomocy Powiatu Ostrzeszowskiego, który sfinansował koszty przejazdów, udało się wysłać na Ukrainę 3 transporty po 3 samochody każdy.

Wyrazy szczególnego szacunku złożono ks. kanonikowi Piotrowi Kowalkowi – dyrektorowi Caritas Diecezji Kaliskiej. Jak relacjonował ks. kanonik, w ośrodkach Caritas zorganizowanych w Dobieszczyźnie, Przedborowie, Słupi, Kaliszu i Domaniewie zbierano pomoc rzeczową, która była (i jest) dystrybuowana do najbardziej potrzebujących. W sumie w ośrodkach Caritas w Wielkopolsce schronienie znalazło ponad 200 uchodźców, z czego aż 80 w Przedborowie w gminie Mikstat.

Na spotkaniu z harcerską bracią padło wiele ciepłych słów, poruszających relacji oraz najlepszych życzeń – sił, zdrowia i odporności na wszelkie przeciwieństwa oraz pomyślności w życiu osobistym.

Spotkanie zaowocowało nieoczekiwanym projektem – otóż nie tylko szczep mikstacki, ale cały hufiec obejmujący powiaty: kępiński, ostrzeszowski i wieruszowski, zorganizuje akcję pomocy dzieciom w Ukrainie. Po uroczystym spotkaniu harcerze odbyli szybką naradę roboczą, podczas której już planowali akcję pomocy dla Domu Dziecka koło Zbrucza.

Pokaż więcej

Powiązany artykuł

Sprawdź również
Close
Back to top button
Skip to content