AktualnościWszystkie

Po wizycie w NFZ

Zarząd Powiatu spotkał się radnymi oraz kierownictwem Ostrzeszowskiego Centrum Zdrowia, by omówić efekty rozmów z Wielkopolskim Oddziałem Wojewódzkim Narodowego Funduszu Zdrowia.

Samorząd powiatowy zabiega, aby szpital funkcjonował w jak najszerszym zakresie, jednak rezygnacji z położnictwa nie można uniknąć. Restrukturyzacja szpitala polegająca na odejściu od ostrej działalności i wprowadzeniu chirurgii planowej oraz ginekologii jednego dnia (pozostałe oddziały szpitala, czyli wewnętrzny, dziecięcy, długoterminowy, paliatywny, a także poradnie, będą funkcjonować w dotychczasowym zakresie) powinna pozwolić zbilansować działalność Ostrzeszowskiego Centrum Zdrowia w ciągu dwóch, trzech lat. W przypadku chirurgii planowej i ginekologii jednego dnia nie utrzymuje się obsady lekarzy, anestezjologów, instrumentariuszek przez całą dobę, a jedynie do zakończenia ostatniego zabiegu, co przyniesie duże oszczędności.

Zmiany, choć bolesne (pracę może stracić 10-12 osób) pozwolą utrzymać szpital. Co istotne, Izba Przyjęć pozostanie, choć ostre przypadki dyspozytorzy pogotowia będą kierować do innych placówek. Bez zmian funkcjonować ma wieczorynka i pogotowie ratunkowe.

Podczas rozmów z dyrektor WOW NFZ Agnieszką Pachciarz omawiano rozwój ostrzeszowskiej placówki w kierunkach oczekiwanych przez NFZ w związku z mapą potrzeb zdrowotnych (to baza analiz systemowych i wdrożeniowych prowadzona przez Departament Analiz i Strategii Ministerstwa Zdrowia).  Zapotrzebowanie jest na dzienną psychiatrię, geriatrię, działalność opiekuńczo-leczniczą oraz opiekę senioralną. Ze swojej strony prezes OCZ wysunął propozycje w zakresie ortopedii oraz rehabilitacji w ostrzeszowskim szpitalu, na które na naszym terenie jest duże zapotrzebowanie.

Wciąż trwają rozmowy o przyszłościowych kierunkach rozwoju szpitala w Ostrzeszowie, na pewno w dalszym ciągu będzie rozwijana diagnostyka oraz pozyskiwany nowoczesny sprzęt medyczny.

Pokaż więcej

Powiązany artykuł

Sprawdź również
Close
Back to top button
Skip to content