AktualnościWszystkie

Pilot Dnia Dawcy Szpiku

Pełnoletnia młodzież wszystkich szkół ponadpodstawowych powiatu ostrzeszowskiego wzięła udział w spotkaniu edukacyjnym poprzedzającym VIII Dzień Dawcy Szpiku w Ostrzeszowie.
Gośćmi spotkania były panie doktor: Monika Biedroń i Justyna Rybka z Katedry i Kliniki Hematologii, Nowotworów Krwi i Transplantacji Szpiku Uniwersytetu Medycznego we Wrocławiu, które przedstawiły młodzieży informację na temat dawstwa szpiku, a także dawca rzeczywisty – Artur Zając – absolwent Zespołu Szkół nr 2 w Ostrzeszowie, który podzielił się uczestnikami spotkania swoimi doświadczeniami. Wystąpiła także koordynatorka i wolontariuszka Drużyny Szpiku z Poznania pani Maria Homan, która zachęcała młodzież do dzielenia się życiem.
Objęcie tej akcji patronatem honorowym było dla nas – dla samorządu powiatowego – wyróżnieniem, które przyjęliśmy z niekłamaną przyjemnością. Cieszę się, że dzięki zaangażowaniu organizatorów przedsięwzięcia oraz wielkiemu sercu mieszkańców powiatu ostrzeszowskiego udało się rozszerzyć bazę potencjalnych dawców komórek macierzystych o 969 osób, co pozwoli zwiększyć szansę na wyleczenie osób zmagających się z nowotworem krwi. Spotkanie uatrakcyjnił występ chóru I Liceum Ogólnokształcącego oraz grupy muzycznej Zespołu Szkół nr 1.
10 osób z naszego powiatu zostało dawcami rzeczywistymi. Jesteśmy pełni podziwu dla nich i dla postawy mieszkańców naszego powiatu, otwartych na potrzeby innych – powiedziała w swoim wystąpieniu wicestarosta Zofia Witkowska.
Wicestarosta serdecznie dziękowała gościom i młodzieży za zaangażowanie w pracę na rzecz innych.
Wolontariusze z naszych szkół i  nauczyciele, panie: Anna Mamys i Małgorzata Andrzejewska z I Liceum Ogólnokształcącego, Ewa Karwacka i Katarzyna Dembska-Płonka z Zespołu Szkół nr 2 oraz higienistka z Zespołu Szkół nr 1 pani Dorota Pilarska – poświęcili wiele trudu i serca, by pomóc osobom zmagającym się z białaczką. Bardzo dziękujemy im wszystkim za wkład pracy w to przedsięwzięcie oraz wielkie serce okazane innym – podkreśliła wicestarosta.
Dni Dawcy Szpiku odbywają się w Ostrzeszowie od ośmiu lat. Inicjatorami akcji byli Beata i Krzysztof Olkiewiczowie, którzy chcieli pomóc choremu na białaczkę ostrzeszowskiemu strażakowi –  Romanowi Rozworze. Pan Roman niestety przegrał walkę z chorobą… Wspominamy go, pamiętając, jak bardzo cieszyło go wielkie serce mieszkańców powiatu, którzy licznie rejestrowali się w bazie dawców szpiku.
Podczas spotkania zapowiadającego Dzień Dawcy Szpiku w Ostrzeszowie rozstrzygnięto konkurs plastyczny „Podziel się życiem”. O szczegółach – w kolejnych powiatowych aktualnościach.

A na VIII Dzień Dawcy Szpiku zapraszamy już 6 grudnia – akcja rejestracji potencjalnych dawców będzie prowadzona we wszystkich ostrzeszowskich szkołach ponadgimnazjalnych.

Pokaż więcej

Powiązany artykuł

Back to top button
Skip to content