Ostatnie pożegnanie doktora Andrzeja Gumińskiego

20 września w Grabowie nad Prosną pożegnano śp. Andrzeja Gumińskiego – zasłużonego dla powiatu ostrzeszowskiego lekarza i społecznika. Msza pogrzebowa została odprawiona w kościele klasztornym  pod wezwaniem Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Marii Panny.

13 kwietnia 2018 roku Rada Powiatu podjęła uchwałę o nadaniu doktorowi Andrzejowi Gumińskiemu tytułu honorowego „Za Zasługi dla Powiatu Ostrzeszowskiego”, a na uroczystej sesji – 10 maja 2018 roku w obecności rodziny i przyjaciół oraz przedstawicieli samorządów powiatu ostrzeszowskiego i wielu znamienitych gości, wręczono Andrzejowi Gumińskiemu akt nadania tytułu. Doktor był też odznaczony medalem „Zasłużony dla Miasta i Gminy Grabów nad Prosną”, a także Srebrnym Krzyżem Zasługi. Te odznaczenia mówią wszystko – Andrzej Gumiński był człowiekiem, który wniósł szczególny wkład w życie innych, zapadł w pamięć i serca, zmieniał świat na lepsze – podkreślił w swojej mowie pożegnalnej starosta Lech Janicki.

(fot. Ewa Pilarczyk)

Wiem, że Andrzej był niesłychanie oddany swojej pracy, był lekarzem z powołania i dopóki mógł kontynuował swoją misję. Nigdy nie odmówił pomocy i wsparcia; odbierał telefony i jechał do pacjenta nawet w nocy, niezależnie od okoliczności. Nie potrafił przejść obojętnie obok osoby potrzebującej pomocy. Podczas ostatniego naszego spotkania ubolewał nad tym, że ze względu na stan zdrowia nie może już przyjmować pacjentów.

„Człowiek o wielkim sercu, otwarty, wrażliwy na potrzeby innych, wyjątkowy, serdeczny, pomocny, godny najwyższego szacunku, ciepły, pełen empatii” – takie określenia słyszałem z ust osób, które go znały.

Śp. doktor Andrzej Gumiński miał niezwykły dar – potrafił zjednywać sobie ludzi, dając swoim pacjentom wsparcie i nadzieję. Był obdarzony wielkim poczuciem humoru, potrafił rozbawić nawet osoby schorowane i cierpiące.

Nie sposób zawrzeć w krótkim wystąpieniu dokonań Andrzeja Gumińskiego – jak można w kilku zdaniach wyrazić szacunek i wdzięczność setek pacjentów, którym pomógł, przyniósł ulgę, którym przywrócił zdrowie, uratował życie!? – mówił o zmarłym starosta Lech Janicki.

Śp. Andrzej Gumiński został pochowany 21 września na Cmentarzu Rzymsko-Katolickim pod wezwaniem św. Wincentego Doły w Łodzi.