Konwent Powiatów Województwa WielkopolskiegoWszystkie

Ostatnie posiedzenie Konwentu Powiatów Województwa Wielkopolskiego

13 listopada w Puszczykowie odbyło się ostatnie w kadencji 2014-2018 posiedzenie Konwentu Powiatów Województwa Wielkopolskiego. Gośćmi spotkania była wicewojewoda Marlena Maląg oraz członek Zarządu Województwa Wielkopolskiego Maciej Sytek.
Tematem przewodnim obrad była sytuacja finansowa szpitali powiatowych oraz możliwości zwiększenia wartości kontraktów na leczenie w roku 2019. Sprawę te przedstawiła dyrektor Wielkopolskiego Oddziału Wojewódzkiego Narodowego Funduszu Zdrowia w Poznaniu Agnieszka Pachciarz. Ważnym głosem w dyskusji było stanowisko  Wielkopolskiego Związku Szpitali Powiatowych  reprezentowanego przez Zarząd Związku z prezesem Tomaszem Paczkowskim na czele. Jak wskazywali przedstawiciele WZSP, przewidywane wzrosty ryczałtów nie są adekwatne do wzrostu bieżących kosztów działalności placówek, w tym w szczególności kosztów usług outsourcingowych oraz wynagrodzeń  lekarzy i pielęgniarek.
W drugiej części posiedzenia podsumowano mijającą kadencję Konwentu Powiatów Województwa Wielkopolskiego. W ciągu 4 lat starostowie i prezydenci miast odbyli 22 posiedzenia. Pomiędzy posiedzeniami  spotykali się również w grupach roboczych powoływanych do rozwiązywania konkretnych problemów oraz współpracowali zdalnie wykorzystując narzędzia komunikacji elektronicznej. Gośćmi posiedzeń byli posłowie, senatorowie, wojewodowie, marszałkowie, dyrektorzy szeregu instytucji publicznych oraz przedstawiciele świata nauki i kultury. Konwent wypracował 13 stanowisk,  które skierował – zgodnie z poruszanymi w nich  tematami – m.in. do  premiera i właściwych ministrów. Działania Konwentu były bacznie obserwowane przez media, min. TVN24, TVP Poznań, Wielkopolską Telewizję Kablowej i Radio Merkury, a także prasę i portale branżowe np. dziennik elektroniczny „Warto wiedzieć”, czy rynekzdrowia.pl.
Na zakończenie spotkania starosta Robert Marcinkowski podziękował Lechowi Janickiemu za pełne zaangażowania pełnienie funkcji przewodniczącego Konwentu Powiatów. Warto zaznaczyć, że ostrzeszowski starosta przewodzi Konwentowi nieprzerwanie od 2011 roku.