Odsłonięto mural św. Maksymiliana Marii Kolbego – miejsce pamięci o ofiarach II wojny światowej

8 maja w Narodowy Dzień Zwycięstwa, prawie w 85 rocznicę pobytu w Ostrzeszowie Maksymiliana Marii Kolbego oraz w Dzień Bibliotekarza, w miejscu, gdzie w czasie II wojny światowej mieścił się plac obozowy Oflagu XXI C – na bocznej ścianie gmachu ostrzeszowskiej biblioteki publicznej – odsłonięto mural z podobizną św. Maksymiliana Mari Kolbego, który ma stać się miejscem pamięci o ofiarach II wojny światowej.

Symbolicznego odsłonięcia muralu dokonali starosta Dariusz Świtoń i przewodniczący Rady Miejskiej Tomasz Kosmala w obecności samorządowców, szefów sąsiadujących instytucji (PCPR, I LO i OCK), przedstawicieli duchowieństwa, organizacji społecznych oraz mieszkańców. Inicjatorem przedsięwzięcia była Biblioteka Miasta i Gminy Ostrzeszów, dlatego uroczystość odsłonięcia muralu poprowadziła dyrektor Dorota Owczarczak. Okolicznościowe słowo wygłosili: prałat Leszek Szkopek, kanonik Paweł Maliński i w imieniu biskupa Damiana Bryla – notariusz kurii diecezjalnej ks. Przemysław Kaczkowski a w imieniu władz samorządowych – wspomniani: starosta Dariusz Świtoń i przewodniczący Tomasz Kosmala. Mural został zaprojektowany i wykonany przez Mateusza Rokickiego z firmy Live Media Crew z Michałowic.