O szczepieniach w Domach Pomocy Społecznej

Kwestia szczepienia przeciwko Covid-19 w Domach Pomocy Społecznej była tematem wideokonferencji, na jaką Starosta Ostrzeszowski Lech Janicki zaprosił dyrektorów i kierownictwo DPS-ów w Kobylej Górze, Marszałkach i Kochłowach. W spotkaniu uczestniczyła także wicestarosta Zofia Witkowska, która z ramienia Zarządu Powiatu sprawuje pieczę nad obszarem pomocy społecznej, a także dyrektor Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie Bożena Powązka.
W tej chwili wśród  personelu opiekuńczo-terapeutycznego wszystkich trzech powiatowych DPS-ów trwają zapisy osób deklarujących chęć poddania się szczepieniu. Zainteresowanie wśród pracowników jest spore.
Pracownicy Domów Pomocy Społecznej znajdują się w priorytetowej grupie zero, która ma być zaszczepiona w pierwszej kolejności. W grupie tej są także lekarze, pielęgniarki i farmaceuci, pracownicy ośrodków pomocy społecznej oraz personel pomocniczy i administracyjny w placówkach medycznych, w tym w stacjach sanitarno-epidemiologicznych. Następnie szczepionkę otrzymają m.in. seniorzy, służby mundurowe, nauczyciele.
W związku z postulatami lekarzy termin zapisów na szczepienia przeciwko COVID-19 w grupie zero przedłużono do 14 stycznia. Jak zapewnia szef KPRM, pełnomocnik rządu ds. szczepień Michał Dworczyk, nie wpłynie to na termin rozpoczęcia zapisów na szczepienia w grupie I.
Według zapowiedzi przedstawicieli rządu zapisy na szczepienie dla osób spoza priorytetowych grup mają ruszyć 15 stycznia.