O sytuacji pielęgniarek w dps

10 lipca odbyło się kolejne posiedzenie Zespołu ds. Ochrony Zdrowia i Polityki Społecznej Komisji Wspólnej Rządu i Samorządu Terytorialnego w Warszawie. W obradach uczestniczył ostrzeszowski starosta Lech Janicki który przewodniczy Konwentowi Powiatów Województwa Wielkopolskiego.
Istotnym tematem posiedzenia było funkcjonowanie pielęgniarek w domach pomocy społecznej. Sytuacja płacowa pielęgniarek zatrudnionych w dps-ach jest bardzo trudna, ponieważ nie dotyczy ich ustawa o minimalnym wynagrodzeniu pracowników medycznych i najczęściej ich wynagrodzenie odpowiada minimalnej krajowej pensji. Obecna sytuacja jest skrajnie niesprawiedliwa  w kontekście płac, jakie otrzymują pielęgniarki zatrudnione w ZOL (zakładach opiekuńczo-leczniczych), a w domach pomocy społecznej – czytamy w notce opracowanej przez Związek Powiatów Polskich.
Ponadto Zespół ds. Ochrony Zdrowia i Polityki Społecznej KWRiST omawiał kwestie ograniczenia dostępności do leków mieszkańców domów pomocy społecznej oraz sytuację szpitali powiatowych.