WszystkieZapowiedzi wydarzeń

„Niepoważne kolaże” Wisławy Szymborskiej

W imieniu muzeum w Lewkowie zapraszamy na wystawę „Niepoważne kolaże”  Wisławy Szymborskiej. Oryginalne wyklejanki noblistki można będzie oglądać od 4 stycznia do końca lutego 2023 r. w dawnej wozowni w muzeum w Lewkowie. Wystawa otwiera rok poświęcony Wisławie Szymborskiej z okazji jej setnych urodzin.

Rok 2023 rok został ustanowiony Uchwałą Sejmiku Województwa Wielkopolskiego Rokiem Wisławy Szymborskiej. My w Nowy 2023 Rok wejdziemy z pracami Noblistki. Niewiele trzeba było do stworzenia kolaży, kartonik, nożyczki, dużo gazet, z których wycinała napisy, tytuły i ilustracje. W tych pracach poetki, którym towarzyszy słowo, można się dopatrzyć prototypu dzisiejszych memów – mówi Sylwia Nowicka, dyrektor Muzeum w Lewkowie.

Wystawie towarzyszyć będzie pokaz filmu autorstwa Holendra Johna Alberta Jensena pt. „Koniec i początek”. Film trwa ponad 50 minut i  są w nim refleksje Szymborskiej o poezji:  „Każdy poeta chciałby, żeby jego wiersze były jak najdłużej czytane, rozumiane, potrzebne, ale jednocześnie przypuszczam, że każdy poeta ma wiersze, którym życzy, aby przestały być aktualne, są to wiersze o nienawiści, o przemocy”. W filmie pojawiają się znane postacie m.in. Andrzej Wajda, który mówi: „Wiersze Szymborskiej to proza chwycona za gardło”, poetka Ewa Lipska, lekarz Andrzej Szczeklik oraz Kora. Kilka swoich wierszy czyta sama autorka.

Muzeum w Lewkowie otrzymało także licencję od stacji TVN na publiczny pokaz filmu „Chwilami życie bywa znośne” autorstwa Katarzyny Kolendy-Zalewskiej. Pokaz tego filmu o Wisławie Szymborskiej zaplanowano na poniedziałek 23 stycznia 20223 r.  Godzina emisji będzie znana po zgłoszeniu się szkół na pokaz.

Wystawie wyklejanek „Niepoważne kolaże” towarzyszyć będą również warsztaty plastyczne – tworzenia kolaży. Warsztaty będą prowadzone przez plastyków w poniedziałki i piątki od rana. Można je również zarezerwować wraz ze zwiedzaniem wystawy.

Bilet ulgowy na zwiedzanie wystawy czasowej „Niepoważne kolaże” Wisławy Szymborskiej kosztuje 15 złotych, a bilet normalny 20 złotych.

Rezerwacji wizyt można dokonywać pod adresem email: info@muzeumwlewkowie.pl

Pokaż więcej

Powiązany artykuł

Sprawdź również
Close
Back to top button
Skip to content