AktualnościWszystkie

Niech żyje król!

Adam Mickiewicz królem Kurkowego Bractwa Strzeleckiego w Ostrzeszowie! 18 czerwca odbyły się uroczystości intronizacji nowego króla.

Przypomnijmy, Adam Mickiewicz wywalczył swój tytuł podczas kurkowego strzelania 21 maja – był najlepszy w strzelaniu do tarczy i zdetronizował dotychczasowego króla ks. Jacka Pochankego. Tytuł pierwszego rycerza zdobył najstarszy bractwa Adam Warzybok, a drugim rycerzem został Krzysztof Dombek.

Uroczystości intronizacji Króla Kurkowego Bractwa Strzeleckiego rozpoczęły się uroczystą mszą w kościele pw. św. Królowej Jadwigi. Po nabożeństwie kurkowi bracia w asyście pocztów sztandarowych przy akompaniamencie ostrzeszowskiej orkiestry dętej przemaszerowali na strzelnicę bracką przy ulicy Cichej. Tam odbyła się tradycyjna ceremonia intronizacyjna, którą poprowadził Najstarszy Bractwa Adam Warzybok. Na uroczystość przybyli bracia kurkowi z kilkunastu zaprzyjaźnionych bractw, władze samorządowe miasta i powiatu, przedstawiciele duchowieństwa, a także przyjaciele i rodziny kurkowych braci.

(…) a niechby zaszczytem bracia obdarzeni ten honor godnie na sobie nosili i nam ku większemu pożytkowi rejwodzili, stając wzorem szlachetności serc i rycerskiego życia – czytamy w akcie proklamacji poświadczonym przez Starszyznę Bractwa Kurkowego w Ostrzeszowie: Najstarszego Bractwa Adama Warzyboka, Starszego Jacka Wilczaka, Komendanta Romana Rauchuta, Skarbnika Krzysztofa Dombka, Sekretarza Irenę Ślęzak i Strzelmistrza Jacka Zasiadczyka.

Król Adam Mickiewicz będzie sprawował obowiązki związane z reprezentowaniem ostrzeszowskiego bractwa przez rok – do kolejnych zawodów strzeleckich o najwyższy tytuł.

Uroczystość intronizacji króla KBS w Ostrzeszowie stała się okazją do wręczenia Orderów Zasługi. Za szczególne osiągnięcia w popularyzacji idei bractw kurkowych Kapituła Orderu Zasługi Zjednoczenia Kurkowych Bractwa Strzeleckich Rzeczypospolitej Polskiej nadała:
Krystianowi Ilskiemu – Krzyż Oficerski,
Lechowi Janickiemu – Krzyż Komandorski,
Zenonowi Lewkowi – Krzyż Komandorski z Mieczami,
Mariuszowi Witkowi – Krzyż Komandorski,
Romanowi Rauchutowi – Gwiazdę do Krzyża Komandorskiego z Mieczami,
Szymonowi Rubikowi – Gwiazdę do Krzyża Komandorskiego z Mieczami,
Janowi Ciacherze – Gwiazdę do Krzyża Komandorskiego z Mieczami.

Kurkowe Bractwo Strzeleckie w Ostrzeszowie powstało w 1850 r., jednak jeszcze w okresie zaborów zostało zlikwidowane. Reaktywowano je w 1925 r., ale działalność przerwał wybuch II wojny światowej. Reaktywowano je ponownie w 1996 r., a rok później weszło w skład Zjednoczenia Kurkowych Bractw Strzeleckich RP. Jego statutowym celem jest ćwiczenie braci i sióstr w używaniu broni palnej oraz pielęgnowanie poczucia obowiązków obywatelskich względem ojczyzny.

Pokaż więcej

Powiązany artykuł

Sprawdź również
Close
Back to top button
Skip to content