AktualnościWszystkie

Narodowe Święto Niepodległości

Msza w intencji ojczyzny w kościele pw. Chrystusa Króla w Ostrzeszowie rozpoczęła obchody Narodowego Święta Niepodległości w Ostrzeszowie. Po nabożeństwie uczestnicy uroczystości w asyście pocztów sztandarowych, przy dźwiękach Miejskiej Orkiestry Dętej przemaszerowali na ostrzeszowski rynek, gdzie odbył się uroczysty apel.

W tym doniosłym dniu należałoby nam  życzyć, aby nasza wolność była oparta o te wartości, które są dla nas najważniejsze, a przede wszystkim o autonomię samorządu, bo nie ma nic piękniejszego jak budować naszą przyszłość  w wolnej przestrzeni przez wolnych ludzi dla wolnej przyszłości – podkreśliła w swoim wystąpieniu senatorka Ewa Matecka.

Rzeczpospolita jest nas wszystkich. Każdego w takim samym stopniu. Każdy musi się troszczyć o nią jakby była jego własna, bo jego własnością jest. Lecz nie możemy traktować jej tylko jak osobistej własności lecz jak własność całego społeczeństwa. Tylko wspólnie możemy budować! – to słowa radnego Młodzieżowego Sejmiku Województwa Wielkopolskiego Oliwiera Kłosa – ucznia Zespołu Szkół nr 1 w Ostrzeszowie.

Podczas uroczystego apelu głos zabrali także: poseł Andrzej Grzyb, gospodarz uroczystości burmistrz Ostrzeszowa Patryk Jędrowiak, organizator obchodów Narodowego Święta Niepodległości i Gry Miejskiej Wolne Miasto pt. „Historia Kazimierza Wielkiego oraz Dynastii Piastów” hufcowy Ostrzeszowskiego Hufca Harcerzy im. Szarych Szeregów hm. Michal Szmaj oraz wicestarosta Zofia Witkowska.

Po apelu delegacje zapaliły znicze na mogiłach żołnierskich i powstańczych na ostrzeszowskim cmentarzu oraz przy pamiątkowych tablicach – tablicy upamiętniającej postać wybitnego działacza narodowego i społecznego w Ostrzeszowie na przełomie XIX i XX w. Antoniego Władysława Wodniakowskiego oraz przy ścianie domu przy ul. Sikorskiego 24, gdzie kamienna tablica wskazuje miejsce zbierania się w listopadzie i grudniu 1918 r. Rady Ludowej, która organizowała powstanie wielkopolskie na tym terenie (stąd 6 stycznia 1919 r. wyszło hasło tworzenia wojska ochotniczego).

Pokaż więcej

Powiązany artykuł

Sprawdź również
Close
Back to top button
Skip to content