AktualnościWszystkie

Muzeum Elementarza

W Kuźnicy Grabowskiej powstaje Muzeum Elementarza im. Prof. Mariana Falskiego. Gmina Kraszewice od 2013 roku wykorzystuje nieruchomość w Kuźnicy Grabowskiej będącą własnością powiatu ostrzeszowskiego na cele kulturalne – w zabytkowym dworku mieści się filia Gminnej Biblioteki Publicznej w Kraszewicach, świetlica dla dzieci, a także pomieszczenia, w których są gromadzone i eksponowane pamiątki związane z historią oświaty, a przede wszystkim z pierwszym i podstawowym podręcznikiem szkolnym, jakim był elementarz. Chcąc nadać temu miejscu należną mu rangę, umożliwić dalszy rozwój i dostosować jego funkcjonowanie do formalnych wymogów prawa, Rada Gminy Kraszewice w październiku ubiegłego roku podjęła uchwałę w sprawie utworzenia samorządowej instytucji kultury pod nazwą Muzeum Elementarza im. Prof. Mariana Falskiego w Kuźnicy Grabowskiej (w organizacji). Dyrektorem nowo powstałej instytucji została Ewa Maląg.

Mając na względzie zapisy obowiązującej umowy użyczenia nieruchomości, na której znajduje się muzeum, wójt Kraszewic wystosował pismo do Starosty Ostrzeszowskiego, w którym informuje o zaistniałych zmianach. Mam nadzieję, że formalnie utworzone muzeum mając osobowość prawną i własny budżet będzie mogło efektywnie korzystać ze środków zewnętrznych, co dotąd było możliwe tylko w ograniczonym zakresie – czytamy w piśmie wójta Konrada Kuświka.

Z pismem zapoznał się dzisiaj Zarząd Powiatu na swoim 102 posiedzeniu.

Muzeum Elementarza im. Prof. Mariana Falskiego w Kuźnicy Grabowskiej będzie instytucją w organizacji do dnia otwarcia pierwszej wystawy stałej.

Pokaż więcej

Powiązany artykuł

Back to top button
Skip to content