AktualnościWszystkie

Młodzież buduje mosty

Młodzież z I LO wraz z Portugalczykami i Włochami buduje międzynarodowy most uczniowskich pasji – wszystko w ramach projektu Erasmus+ i współpracy ze szkołą w Aveiro w Portugalii oraz ze szkołą  w Civita Castellana we Włoszech. Głównym celem wspólnego projektu jest wymiana uczniowskich doświadczeń związanych z zainteresowaniami i pasjami, zaprezentowanie się, a w ślad za tym nawiązanie przyjaźni, poznanie krajów swoich rówieśników oraz doskonalenie języka angielskiego.
Od września trwa proces wzajemnego poznawania się Polaków, Portugalczyków i Włochów poprzez media. Młodzież organizuje wideokonferencje, opracowuje prezentacje, przygotowuje filmy, a w mediach społecznościowych prowadzi spontaniczne rozmowy. Czas do pierwszego spotkania na żywo wypełniają liczne, zaplanowane wcześniej wspólnie, zadania. Teraz przyszedł czas na spotkanie „w realu”.
Oto relacja z pobytu w Portugalii autorek i koordynatorek projektu Izabeli Tarnowskiej i Anny Szkopek:
2 lutego grupa Polaków z I LO w Ostrzeszowie i Włochów z Civita Castellana wylądowała na lotnisku w Porto, by odbyć ostatni etap podróży do Aveiro nad Oceanem Atlantyckim. Przywitana serdecznie przez młodzież, dyrektora Vitora Marquesa, burmistrza Ribau’a Estevesa oraz koordynatora wymiany ze strony portugalskiej – Marię Jose Dias rozpoczęła realizowanie programu pobytu w Aveiro. Był on bogaty w warsztaty, odwiedziny w domach Portugalczyków oraz zwiedzanie regionu i poznawanie jego obyczajów. Grupie z Ostrzeszowa towarzyszył dyrektor Michał Błoch, który przyglądał się funkcjonowaniu szkoły w Portugalii oraz pracy dyrektora  Marquesa.
Młodzież powróciła do Ostrzeszowa pełna pozytywnych emocji i wrażeń. Związane one były z doskonałą organizacją pobytu w Portugalii, a przede wszystkim z otwartością i gościnnością gospodarzy. Wspólne przedsięwzięcia, zadania projektowe realizowane w Aveiro i malownicze pejzaże można podziwiać oglądając filmy i zdjęcia w mediach I LO. 
Kolejne spotkanie młodzieży odbędzie się we wrześniu we Włoszech, a podsumowanie projektu nastąpi w kwietniu 2021 w Ostrzeszowie.

Pokaż więcej

Powiązany artykuł

Back to top button
Skip to content