AktualnościWszystkie

Międzypokoleniowe historyczne warsztaty ceramiczne

Konkurs o stypendia twórcze oraz stypendia z zakresu upowszechniania kultury na 2024 r. został rozstrzygnięty decyzją Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego 29 grudnia 2023 r. Stypendia zostały przyznane 289 osobom a wniosków wpłynęło 1769. Tegoroczną stypendystką w dziedzinie animacji i edukacji kulturalnej została Karina Pacyna.

Projekt: Międzypokoleniowe historyczne warsztaty ceramiczne będzie realizowany w gminie Kraszewice w okresie od stycznia do grudnia 2024 r.

Będzie to cykl warsztatów ceramicznych, rodzinnych upamiętniających ważne postaci i miejsca  związane z gminą Kraszewice.

Sięgniemy do korzeni naszych przodków i z bryłki ziemi – gliny –stworzymy na nowo ważne dla nas, dla naszej tożsamości symbole. Ograniczać nas będzie tylko wyobraźnia.

I tak w temacie:

1. Marian Falski i „Elementarz” – ulepimy figurki zwierząt i postaci z elementarza, lub też napiszemy coś na glinie…

2. Jerzy Różycki kryptolog – zaszyfrujemy wiadomości w glinie i stworzymy własną enigmę

4. ks . Franciszek Strugała – światełko pamięci; lepimy lampiony, świeczniki lub atrybuty religijne

5. Koniec Świata – lokalna wieś i jej korzenie – zaprojektujemy płaskorzeźbę pt.: „Moja wizja końca świata”, będziemy rozmawiać co oznacza dla nas koniec świata

6. Koronkowy zawrót głowy – lepimy talerzyki, patery, kubki z motywami koronkowymi naszych babć, prababć…..

 Każdy temat to 2 spotkania:

1 – lepienie (tu poznamy różne techniki lepienia, będziemy pracować z formami gipsowymi i angobami) 2 -–szkliwienie (nakładanie szkliwa na wypalone po pierwszym spotkaniu prace) i znów do pieca na 1100 stopni.

Zajęcia będą się odbywały w soboty od godziny 10:00 w Bibliotece Publicznej w Kraszewicach – start 10 lutego o 10:00 z tematem: Jerzy Różycki – będzie prezentacja i dowiemy się, co robił znany kryptolog w Kraszewicach, jakie miał oceny w szkole, jakim był człowiekiem. Wszystko podane lekko i przyjemnie. A potem puścimy wodze naszej fantazji i zrobimy z gliny własną ENIGMĘ.

Sadzę, że wiedza teoretyczna połączona z warsztatem, jest nowatorskim sposobem jej przyswojenia i będzie miłą pamiątka na lata.

Każda praca będzie własnością jej uczestnika, który otrzyma ją dopiero w grudniu po WYSTAWIE PRAC – bo takie wydarzenie będzie uwieńczeniem naszej całorocznej pracy.

Zatem, do odważnych świat należy ! Warto próbować nowych rzeczy, bo życie mamy tylko jedno a jeśli nie teraz to kiedy? Uwierz w siebie i działaj, bo naprawdę warto. Zapraszam do MOJEJ BAJKI – DO ŚWIATA CERAMIKI ! Będę na Was czekać ! Warto zapisać się z mamą, tatą, babcią, dziadkiem, rodzeństwem, bo jak sama nazwa projektu mówi, są to warsztaty międzypokoleniowe…. a kreatywnie spędzony czas na tworzeniu własnymi rękoma daje ogromną satysfakcję i siłę do działania! Wspólnie spędzony czas jest cenniejszy od przedmiotów, które kupujemy dzieciom, a które są chwilową zabawką. Mam nadzieję, że moje warsztaty będą pamiętać wszyscy do końca świata! – podkreśla autorka i realizatorka projektu Karina Pacyna.

Pokaż więcej

Powiązany artykuł

Sprawdź również
Close
Back to top button
Skip to content