AktualnościWszystkie

Międzynarodowa Konferencja Partnerstw Samorządowych w Lipsku – z udziałem powiatu ostrzeszowskiego

W uznaniu wieloletniej i bardzo dobrej współpracy powiatu ostrzeszowskiego z zagranicznymi partnerami z Niemiec i Ukrainy ostrzeszowski starosta Lech Janicki wspólnie z sekretarzem powiatu Ireneuszem Jeziornym zostali zaproszeni na dużą Międzynarodową Konferencję Partnerstw Samorządowych (ponad 700 uczestników), która odbywała się w dniach od 13 do 15 listopada w Lipsku.

Uczestniczyli w niej m.in. Vitalij Kliczko – mer Kijowa,  Andrej Sadowy – mer Lwowa, wielu przedstawicieli ukraińskich miast, gmin i rejonów, w tym także nasi partnerzy z Drohobycza z merem Tarasem Kuczmą na czele.

Stronę polską powiat ostrzeszowski reprezentował między innymi razem z Krakowem oraz powiatem opolskim.

Kongres odwiedzili: prezydent Niemiec Frank-Walter Steinmeier, premier Saksonii Michael Kretschmer oraz burmistrz Lipska Burkhard  Jung. Strona niemiecka zarejestrowała ok. 190 partnerstw z Ukrainą. Była to zatem okazja do licznych spotkań.

W Kongresie uczestniczyli również Starosta Powiatu Saarpfalz Theofil Galo –ambasador niemiecko-ukraińsko-polskich kontaktów partnerskich, twórca Sojuszu na rzecz Pokoju w Europie oraz  dyrektor Violetta Fries – jego realizatorka i popularyzatorka w Saarlandzie.

Tematem wiodącym była współpraca samorządowa w ramach odbudowy Ukrainy ze zniszczeń wojennych.  Przyjemnie było usłyszeć wiele ciepłych słów, zarówno od Ukraińców, jak i od Niemców na temat niesłychanie ważnej roli, jaką odegrali Polacy i Polska od początku rosyjskiej agresji – podkreśla starosta Lech Janicki, który uczestniczył w jednym z paneli dyskusyjnych Kongresu z udziałem wiceprezydenta francuskiego regionu Bourgogne Franche Comte Patricka Molinoza.

Do uczestników Kongresu przemówienie online skierował także prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski.

Pokaż więcej

Powiązany artykuł

Sprawdź również
Close
Back to top button
Skip to content