Marek Makieła honorowym obywatelem Ostrzeszowa

Podczas uroczystej sesji rady miejskiej, która odbyła się 21 października w sali widowiskowej Ostrzeszowskiego Centrum Kultury, wręczono akt nadania tytułu honorowego obywatela miasta i gminy Markowi Makiele – prezesowi poznańskiego klubu Towarzystwa Przyjaciół Ziemi Ostrzeszowskiej. Decyzję o nadaniu honorowego obywatelstwa rada miejska podjęła 27 maja 2021 roku na wniosek Towarzystwa Przyjaciół Ziemi Ostrzeszowskiej.
Labores pariunt honores (trudy przynoszą zaszczyty), niech więc tytuł honorowego obywatela Ostrzeszowa będzie inspiracją do dalszej pracy na rzecz mojego rodzinnego gniazda – powiedział Marek Makieła. Przyjmuję ten tytuł jako wyróżnienie nie tylko mojej osoby, ale całego środowiska poznańskiego – podkreślił honorowy obywatel Ostrzeszowa odbierając akt nadania tytułu z rąk burmistrza Ostrzeszowa Patryka Jędrowiaka i przewodniczącej rady miejskiej Beaty Calińskiej.
W uroczystej sesji rady miejskiej, oprócz samorządowców, udział wzięli parlamentarzyści, szefowie jednostek organizacyjnych i instytucji miasta i gminy oraz powiatu, przedstawiciele organizacji pozarządowych oraz przyjaciele i rodzina Marka Makieły. Wzruszającą część artystyczną przygotowały wnuczęta uhonorowanego.
Z gratulacjami dla honorowego obywatela pospieszył Starosta Ostrzeszowski Lech Janicki wraz z wicestarostą Zofią Witkowską.
Druga część uroczystej sesji rady miejskiej była poświęcona jubileuszowi 60-lecia Towarzystwa Przyjaciół Ziemi Ostrzeszowskiej.

Marek Makieła urodził się 17 maja 1944 roku w Ostrowie Wlkp. Ukończył Liceum Ogólnokształcące w Ostrzeszowie, a następnie studia na Wyższej Szkole Ekonomicznej w Poznaniu.
W czasie studiów nawiązał kontakty z nowo powstałym Klubem Towarzystwa Przyjaciół Ziemi Ostrzeszowskiej, którego najpierw został członkiem, a następnie prezesem (pełni tę funkcję do dzisiaj).  Marek Makieła jest organizatorem licznych spotkań plenarnych członków klubu oraz prelekcji o historii miasta i regionu. Oprócz konsolidowania szeregów ostrzeszowian mieszkających w Poznaniu, w ramach Poznańskiego Klubu TPZO, Marek Mkieła prowadzi działalność wydawniczą. Był redaktorem, autorem i współautorem harcerskich wspomnień oraz dwutomowego wydawnictwa pt. „Powstańcy wielkopolscy z ziemi ostrzeszowskiej”. Ponadto Marek Makieła był członkiem komitetu redakcyjnego „Wspomnień ostrzeszowskiego pastora” Gottholda Rhodego oraz kilku innych publikacji książkowych popularyzujących dzieje, także te najnowsze, ziemi ostrzeszowskiej.
Marek Makieła był uczestnikiem wielu inicjatyw polsko-niemieckich w ramach współpracy z niemieckimi partnerami samorządowymi – Miśnią, Stuhr i Blankenburgiem oraz z zaprzyjaźnionymi organizacjami regionalnymi (m.in. z Ostrowa Wlkp. i Kępna). W obszarze zainteresowań Marka Makieły pozostają materiały dotyczące losów mieszkańców ziemi ostrzeszowskiej w czasie II wojny światowej. 7 września 2020 r. zorganizował On w Ostrzeszowie „Dzień Pamięci” – spotkanie poświęcone deportowanym do niemieckich obozów koncentracyjnych mieszkańcom ziemi ostrzeszowskiej.

Sprawdź również