AktualnościWszystkie

Kwitnące Tulipany 2023

Rodzice, nauczyciele oraz przedstawiciele ośrodków wsparcia (m.in. PCPR) wzięli udział w organizowanej przez Specjalny Ośrodek Szkolno-Wychowawczy V konferencji Kwitnące Tulipany. Niepełnosprawność – porozmawiajmy. Głównym gościem konferencji była inspiratorka, edukatorka, pierwsza w Polsce profesjonalna modelka z niepełnosprawnością, żona, matka, szczęśliwa kobieta, Wrocławianka Roku 2022, bohaterka książki dla dzieci „Agata szaleje na kółkach”, prezeska Fundacji Diversum – Agata Roczniak. Misją fundacji kierowanej przez Agatę Roczniak jest inspirowanie do zmiany postrzegania osób z niepełnosprawnościami poprzez uświadamianie i edukację. Pani Agata  przełamuje stereotypy i uczy różnorodności; sprawia, że ludzie stają się otwarci. Do Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego Agata Roczniak przywiozła kilkadziesiąt książek Małgorzaty Strękowskiej-Zaremby pt.  „Agata szaleje na kółkach”. To pierwsza z cyklu książek, które pozwolą dzieciom w przyjemny i kreatywny sposób zaznajomić się z tematem niepełnosprawności, zaspokoić ciekawość oraz znaleźć odpowiedzi na pytania, na które dorośli nie zawsze wiedzą jak odpowiedzieć. Książek, które skłaniają do samodzielnego myślenia, wyciągania wniosków i analizowania.

Książki są dostępne na stronie fundacji – można je otrzymać za dowolną darowiznę na cele statutowe fundacji Diversum: https://diversum.org.pl/

Gościem konferencji był także dyrektor Miejsko-Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej w Ostrzeszowie Grzegorz Rycerski, który zreferował temat opieki wytchnieniowej. Opieka wytchnieniowa to forma wsparcia dla opiekunów osób niepełnosprawnych. Jej istotą jest zapewnienie opieki osobie niesamodzielnej, dzięki czemu jej opiekun może odpocząć od codziennych obowiązków, załatwić swoje sprawy czy skorzystać z poradniczego wsparcia lub nauki w zakresie pielęgnacji czy rehabilitacji.

Ponadto tematami konferencji było żywienie dzieci i młodzieży w spektrum autyzmu oraz „Muzyka jak harmonia”.

W konferencji uczestniczył Starosta Ostrzeszowski Lech Janicki wraz z członkami Zarządu Powiatu: Marianną Powązką i Adamem Mickiewiczem.

Pokaż więcej

Powiązany artykuł

Back to top button
Skip to content