Kwiat polskiej wsi – spotkanie autorskie

„Kwiat polskiej wsi” – pod takim hasłem w ostrzeszowskiej bibliotece publicznej odbyło się spotkanie z Renatą Bożek i Adamem Wiedemannem. Oboje są założycielami stowarzyszenia Związek Pisarzy ze Wsi; Renata Bożek jest jego prezeską a Adam Wiedemann – wiceprezesem. Pisarze są redaktorami dwóch antologii opowiadań pt. „Kwiatki polskie” oraz „Włoski polskie”. Autorami wszystkich opowiadań są pisarze pochodzący ze wsi; w obu tomikach znajdują się opowiadania pisarzy związanych z ziemią ostrzeszowską – siedlikowianina Mariana Pilota oraz Adama Wiedemanna, który w dzieciństwie i młodości mieszkał w Książenicach i jest absolwentem I Liceum Ogólnokształcącego im. Marii Skłodowskiej-Curie w Ostrzeszowie.
W spotkaniu autorskim uczestniczyła między innymi nauczycielka i przyjaciółka Adama Wiedemanna – rusycystka I LO Irena Klimek-Piastowska oraz wicestarosta ostrzeszowski Lech Janicki.
Spotkanie poprowadziła Katarzyna Drożak.

Adam Wiedemann (ur. W 1967 r. w Krotoszynie) – poeta, prozaik, tłumacz, krytyk muzyczny, absolwent I Liceum Ogólnokształcącego w Ostrzeszowie.
Autor dziewięciu tomów wierszy. Laureat nagród: Polskiego Towarzystwa Wydawców Książek (1998), Fundacji Kościelskich (1999), Gdynia (2008), nagrody głównej belgradzkiego festiwalu Treći Trg (2009) oraz Nagrody Polskich Krytyków Muzycznych KROPKA (2018); nominowany do Paszportu Polityki, Cogito, Silesiusa i do Nike. Wiceprezes Związku Pisarzy ze Wsi. Mieszka w Warszawie.

Renata Bożek (ur. W 1970 r. w Kraśniku). Pochodzi z Karpiówki w województwie lubelskim, córka wiejskiej nauczycielki i kierowcy ciężarówki, właścicieli 1-hektarowego gospodarstwa. Dziadkowie byli małorolnymi chłopami w tej samej wsi. Pisarka, prezeska Związku Pisarzy ze Wsi, współzałożycielka i redaktorka internetowego pisma literackiego Pole. Jej pierwsza powieść to Madame Sinobroda (Rebis, 2005) opisująca początki warszawskiego hipsterstwa. Jest stypendystką Ministra Kultury, Prezydenta m.st. Warszawy i Zaiksu. Mieszka w Warszawie na Grochowie i w rodzinnej wsi Karpiówka koło Kraśnika. Jej najnowsza powieść Wyjarzmiona ukaże się w 2024 roku w wydawnictwie Marginesy.