W poniedziałek, 3 lipca, odbyło się trzecie w tym roku posiedzenie Konwentu Powiatów Województwa Wielkopolskiego. W podpoznańskim Biedrusku spotkało się ponad trzydziestu starostów i prezydentów miast, by wspólnie debatować nad najważniejszymi dla samorządów powiatowych tematami.
Na zaproszenie przewodniczącego Konwentu – starosty ostrzeszowskiego p. Lecha Janickiego, w posiedzeniu wzięły udział marszałek województwa p. Marzena Wodzińska oraz wicewojewoda Marlena Maląg. Obie panie odniosły się do bieżących kwestii z zakresu samorządowej i rządowej administracji szczebla wojewódzkiego. Podjęły takie tematy jak m.in.: możliwości uzyskania dofinansowania na rozwój lokalnej infrastruktury drogowej, inwestycje na drogach wojewódzkich i krajowych, ochrona środowiska czy możliwość uzyskania dofinasowania projektów z zakresu kultury i oświaty. Panią Marszałek wspierała dyrektor Departamentu Edukacji Urzędu Marszałkowskiego – p. Dorota Kinal, zaś wicewojewodzie towarzyszył p. Tomasz Małyszka – zastępca dyrektora Wydziału Infrastruktury i Rolnictwa Urzędu Wojewódzkiego. Głos w sprawie zmian w obszarze nadzoru RIO nad samorządami powiatowymi zabrała p. Grażyna Wróblewska – Prezes Regionalnej Izby Obrachunkowej w Poznaniu, zaś innowacyjną ofertą doskonalenia nauczycieli starała się zainteresować p. Elżbieta Walkowiak reprezentująca Collegium Da Vinci. Urząd Marszałkowski reprezentowała ponadto pani Marlena Sierszchulska – Dyrektor Departamentu Zdrowia Urzędu, która przedstawiła Starostom stan realizacji projektu elektronicznej dokumentacji medycznej dla wielkopolskich szpitali. Przypomnijmy, że projekt ten jest wspólną inicjatywą Urzędu Marszałkowskiego i wielkopolskich powiatów, a jego przedmiotem jest informatyzacja 53 szpitali w całym województwie. Wartość projektu szacowana jest na ponad 90 mln zł, a poziom dofinansowania ze środków Unii Europejskiej sięgnie 85%.
Gospodarzem posiedzenia był p. Jan Kucharski – właściciel zespołu pałacowego w Biedrusku, wielki pasjonat historii i filantrop. W zarządzanym przez niego pałacu mieści się (prócz hotelu i restauracji) muzeum wojskowości z okazałą kolekcją broni palnej, zaś w samym parku natknąć się można na egzemplarze pojazdów pancernych, transporterów, dział czy samolotu pochodzącego z czasów II wojny światowej. P. Kucharski przedstawił zgormadzonym wyjątkową propozycję uczczenia przyszłorocznej, setnej rocznicy Powstania Wielkopolskiego. Zaproponował, by na terenie pałacowego parku stworzyć ścieżkę historyczną, przy której symbolicznie – w postaci obelisków i tablic – uhonorowany zostałby wkład wszystkich powiatów w działania powstańcze. Inicjatywa ta miałaby dużą wartość edukacyjną i wpłynęłaby promowanie roli mieszkańców Wielkopolski w walkach o odzyskanie niepodległości.