AktualnościKonwent Powiatów Województwa WielkopolskiegoWszystkie

Konwent powiatów w sprawie podwyżek cen gazu

Konwent Powiatów Województwa Wielkopolskiego przyłącza się do protestu w sprawie drastycznej podwyżki cen gazu. Przewodniczący konwentu, starosta ostrzeszowski Lech Janicki zwrócił się do starostów z prośbą o przekazanie informacji o sytuacji w poszczególnych powiatach na terenie Wielkopolski.
Drastyczna podwyżka cen gazu przez spółki G.EN GAZ ENERGIA i ANCO dla indywidulanych odbiorców, czyli mieszkańców naszych powiatów, jest nieakceptowalna. Problem dotyczy ponad 60 gmin  w  pięciu  regionach Polski w  tym  również  w Wielkopolsce. Wyżej  wymienione  spółki  od 1 października zapowiedziały podwyżkę cen o ponad 170%. (…) Jako Konwent Powiatów również powinniśmy zająć stanowisko w tej sprawie i poprzeć samorządy gminne, które już rozpoczęły protesty.
Wójtowie i burmistrzowie gmin dotkniętych podwyżką cen zwołali Zjazd Samorządowców w Tarnowie Podgórnym i powołali Ogólnopolski Komitet Protestacyjny przeciw Drastycznym Podwyżkom Cen Gazu, reprezentując poszkodowanych mieszkańców, i stanowczo protestują przeciwko nierównemu traktowaniu konsumentów. Uczestnicy zjazdu uważają, że nie do zaakceptowania jest fakt, że na detalicznym rynku gazu, podlegającym tak ścisłym regulacjom, mieszkańcy gmin są niesprawiedliwie traktowani.
Zapowiedzi wyższych cen gazu są również obserwowane w budynkach użyteczności publicznej.  Jako samorządy dążymy do poprawy jakości powietrza, samorządy gminne dofinansowują mieszkańcom wymianę źródeł ciepła na niskoemisyjne,  wszyscy staramy się  być przykładem i większość instytucji publicznych korzysta z kotłów gazowych. Podwyżka cen gazu generuje dużo wyższe koszty w porównaniu do roku ubiegłego. Ogromny wzrost wydatków bieżących w budżetach samorządów to mniej środków na inwestycje – podkreśla Lech Janicki w piśmie do starostów województwa wielkopolskiego.