AktualnościWszystkie

Konferencja wojewody

Organizacja miejsc pobytowych dla uchodźców z Ukrainy w obiektach zbiorowych była tematem wideokonferencji, jaką 9 marca zorganizował wojewoda z udziałem wójtów, burmistrzów, prezydentów miast i starostów Wielkopolski.

Wojewoda zwrócił się do włodarzy gmin i powiatów o sporządzenie bazy miejsc pobytowych dla uchodźców. Chodzi o miejsca zbiorowego pobytu uchodźców, np. hale sportowe, sale wiejskie, czy świetlice – obiekty z odpowiednią infrastrukturą, czyli toaletami i prysznicami, które mogłyby zostać wykorzystane w razie potrzeby. Wcześniej powiat ostrzeszowski zgłosił gotowość pięciu miejsc pobytowych dla uchodźców – w ośrodku Pascha w Przedborowie, w ostrzeszowskim Ośrodku Sportu i Rekreacji, w hotelu Nad Zalewem w Kobylej Górze oraz w ośrodku Cegiełki w Bierzowie. Dotychczas wojewoda podpisał umowę z jednym ośrodkiem – w Przedborowie.

W Ostrzeszowie uczestnicy wideokonferencji spotkali się w sali sesyjnej starostwa powiatowego, by dodatkowo, w składzie poszerzonym o przedstawicieli służb, inspekcji i straży, omówić bieżące sprawy związane z pomocą dla Ukrainy. Jak podkreślano w dyskusji, pracę na rzecz uchodźców utrudnia brak regulacji prawnych, np. w zakresie spraw meldunkowych, edukacji i zatrudnienia. Podczas spotkania omawiano także kwestię zajęć dla dzieci do chwili uruchomienia dla nich nauki szkolnej.

Jak poinformowała dyrektor Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie w Ostrzeszowie Bożena Powązka, do dzisiaj na Ukrainę wysłano 8 busów z darami. Na sali gimnastycznej byłej szkoły rolniczej przy ulicy Zamkowej w Ostrzeszowie od 26 lutego działa punkt zbiórki i rozdysponowania darów dla uchodźców. Obywatele Ukrainy mogą na miejscu skompletować ubrania, zaopatrzyć się w żywność i sprzęt AGD. Tam też przyjmowane są wszelkie dary na rzecz uchodźców i ofiar. Dyżury na sali gimnastycznej odbywają się w godzinach od 13:00 do 18:00. W godzinach od 9:00 do 13:00 PCPR pełni dyżur telefoniczny pod nr 62 732 07 50 i obsługuje osoby w pilnej potrzebie.

Pieniądze na pomoc poszkodowanym w wyniku wojny można wpłacać na konto Stowarzyszenia Inicjatyw Powiatowych w Ostrzeszowie:

Stowarzyszenie Inicjatyw Powiatowych
ul. Zamkowa 31, 63-500 Ostrzeszów
SBL Kępno/Ostrzeszów
Nr konta: 29 8413 0000 0116 4107 2000 0001
Tytułem: Darowizna na cele statutowe – Ukraina
KOD SWIFT: GBWCPLPP

Na wczoraj – 8 marca w naszym powiecie zarejestrowanych było 286 uchodźców; mieszkańcy powiatu udostępniają im swoje domy i mieszkania.

Pokaż więcej

Powiązany artykuł

Sprawdź również
Close
Back to top button
Skip to content