Komisja finansów w WTZ i ŚDS w Kuźnicy Grabowskiej

25 maja Komisja Finansów i Mienia Powiatu zwizytowała Warsztat Terapii Zajęciowej oraz Środowiskowy Dom Samopomocy w Kuźnicy Grabowskiej. Członkowie Komisji pod przewodnictwem Ewy Kubiak zapoznali się ze sprawozdaniem z działalności Warsztatu Terapii Zajęciowej oraz z wydatkowaniem środków z budżetu powiatu na funkcjonowanie WTZ w roku 2021. Po Warsztacie Terapii Zajęciowej oraz Środowiskowym Domu Samopomocy członków komisji oprowadziła kierownik Bogumiła Ofiara. W wyjazdowym posiedzeniu z ramienia Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie uczestniczyła Ewelina Pieprzka.

Warsztat Terapii Zajęciowej to placówka stwarzająca osobom niepełnosprawnym niezdolnym do podjęcia pracy możliwość rehabilitacji społecznej i zawodowej w zakresie pozyskania umiejętności niezbędnych do podjęcia zatrudnienia. W ciągu 20 lat działalności ośrodka z usług WTZ w Kuźnicy Grabowskiej – rehabilitacji społecznej i zawodowej – skorzystało ponad 100 osób niepełnosprawnych z powiatu ostrzeszowskiego oraz ostrowskiego, kaliskiego i sieradzkiego. Dzisiaj w procesie terapii zajęciowej uczestniczy 40 osób, które pod okiem instruktorów pracują w ośmiu pracowniach: gospodarstwa domowego, stolarskiej, techniczno-multimedialnej, technik różnych, plastycznej, ogrodniczo-gospodarskiej i krawieckiej. Celem zajęć jest przygotowanie podopiecznych do aktywności społecznej i zawodowej, a także kształtowanie u nich poczucia własnej wartości, postaw prospołecznych, obowiązkowości i odpowiedzialności za powierzone działania.

Środowiskowy Dom Samopomocy to placówka wsparcia umożliwiająca dalszą rehabilitację społeczną osobom, które wyczerpały możliwości rehabilitacji zawodowej w Warsztacie Terapii Zajęciowej. Z usług ŚDS skorzystało do tej pory 36 osób. Zakres i poziom form pracy w ŚDS jest dostosowany do możliwości psychofizycznych uczestników na podstawie opracowywanych przez kadrę indywidualnych programów postępowania wspierająco- aktywizującego. Zajęcia odbywają się w pracowniach: gospodarstwa domowego i umiejętności życiowych, ogrodniczo-gospodarczej i artystyczno-technicznej.

Komisja Finansów i Mienia Powiatu nie wniosła żadnych uwag, ani zastrzeżeń do działalności WTZ i ŚDS. Wręcz przeciwnie, sposób funkcjonowania placówek oceniła bardzo wysoko. Po obejrzeniu obiektu Komisja postanowiła złożyć wniosek do Zarządu Powiatu o wsparcie placówki w remoncie elewacji.