Kampania „Transplantacja – jestem na TAK” – inauguracja

W Zespole Szkół nr 1 w Ostrzeszowie uroczyście zainaugurowano 14 edycję kampanii „Transplantacja – jestem na TAK”. W szkolnej auli zgromadzili się pełnoletni uczniowie Zespołu Szkół nr 2, I Liceum Ogólnokształcącego oraz „Troty”, która jest organizatorem kampanii. Na spotkanie nie dojechał wieloletni stały gość i przyjaciel ostrzeszowskiej kampanii – ordynator Oddziału Transplantologii i Chirurgii Ogólnej szpitala Wojewódzkiego w Poznaniu prof. dr hab. Maciej Głyda, który mimo nieobecności otrzymał gromkie brawa, ponieważ był właśnie podczas kolejnej operacji ratującej życie.

Gośćmi spotkania były: koordynatorka Drużyny Szpiku w Poznaniu Maria Homan, Renata Maternik, która przeszła przeszczep serca oraz Edyta Kmiecik, której nieżyjący syn, dzięki przeszczepom narządów, uratował życie czterem osobom. Z prelekcją na temat stosunku religii do transplantacji wystąpił szkolny katecheta Sławomir Ślak.

Starosta ostrzeszowski Lech Janicki, który od czternastu lat obejmuje kampanię „Transplantacja – jestem na TAK” honorowym patronatem, podziękował dyrektorowi Dariuszowi Grzesikowi oraz inicjatorce i głównej organizatorce akcji szkolnej pielęgniarce Dorocie Pilarskiej, a przede wszystkim działającym w Zespole Szkół nr 1 młodzieżowym liderom zdrowia, którzy będą prowadzili akcje promujące idee transplantologii. Młodzież będzie organizować punkty informacyjne w urzędzie miejskim oraz starostwie powiatowym, a także w galerii handlowej i w zaprzyjaźnionych szkołach. Młodzieżowi liderzy zdrowia wyjdą też na ulice Ostrzeszowa, by przekonywać mieszkańców do podpisywania oświadczeń woli (każda osoba dorosła podpisująca oświadczenie woli, wyrażając zgodę na pobranie po śmierci swoich tkanek i narządów do przeszczepienia daje dowód świadomej chęci ratowania życia i przywracania zdrowia chorym ludziom. Własnoręczne podpisanie oświadczenia ułatwia bliskim osoby zmarłej oraz lekarzom uszanowanie wyrażonej woli).

Wśród gości na uroczystej inauguracji 14 kampanii „Transplantacja – jestem na TAK” znalazła się wicestarosta Zofia Witkowska oraz członek Zarządu Powiatu Adam Mickiewicz, a także zastępca kierownika Wydziału Organizacyjnego i Spraw Obywatelskich Starostwa Powiatowego w Ostrzeszowie Maria Gąsiorek. Na spotkanie przybyli także przedstawiciele samorządu miejskiego z burmistrzem Ostrzeszowa Patrykiem Jędrowiakiem na czele, a także przedstawiciele zaprzyjaźnionych organizacji i instytucji, także kuratorium oświaty.

Uroczystość uatrakcyjnił występ szkolnego chóru pod kierunkiem Joanny Sip i Marka Pawlaka.