AktualnościWszystkie

e-spotkanie radnych

Bieżące sprawy związane z działalnością powiatu w okresie epidemii były tematami kolejnego e-spotkania radnych Rady Powiatu z ostrzeszowskim starostą.
Kwestie związane z realizowaniem przez Powiatowy Urząd Pracy zapisów tarczy kryzysowej (np. udzielanie pożyczek dla mikroprzedsiębiorców) przedstawiła radnym dyrektor PUP Ewa Rycerska. Jak mówiła dyrektor, w tej chwili w PUP zarejestrowanych jest 1116 osób bezrobotnych; od początku kwietnia liczba bezrobotnych w powiecie ostrzeszowskim wzrosła o 120 osób; żaden zakład pracy nie planuje zwolnień grupowych.
Drugim gościem spotkania z radnymi był prezes Ostrzeszowskiego Centrum Zdrowia Marek Nowiński. Sytuacja w szpitalu jest stabilna, nie mieliśmy do tej pory żadnego potwierdzonego przypadku zachorowania na COVID-19. W dalszym ciągu nie są wykonywane zabiegi planowane i nie pracują poradnie specjalistyczne – relacjonował M. Nowiński. W ostatnich dniach przed szpitalem stanął drugi namiot – sanitarny – służący jako szatnia dla pracowników, którzy muszą się przebrać z tzw. skażonej odzieży (np. po pobraniu wymazu lub po wykonaniu czynności opiekuńczych przy pacjencie, który może być zarażony).
Problemem dla szpitala jest w tej chwili kadra – występuje spora absencja wśród pielęgniarek (niektóre z nich opiekują się dziećmi, a część została wyłączona z powodu pracy w innej jednostce, np. w Domu Pomocy Społecznej, a w tej chwili niewskazane jest łączenie kilku miejsc pracy, aby z nie zwiększać ryzyka zarażenia). Pozytywnym sygnałem jest obecność w szpitalu 2 stażystów i 2 rezydentów, którzy deklarują chęć pozostania w ostrzeszowskim szpitalu; 1 maja do tego grona dołączy kolejny stażysta.
Szpital posiada zabezpieczenie w sprzęt ochronny na około 7 dni. Sytuacja epidemiologiczna nie zakończy się jednak w ciągu miesiąca, czy dwóch, dlatego w związku z czym należy zadbać o odpowiednie wyposażenie załogi OCZ w sprzęt ochronny. Dlatego też starosta wystąpił do marszałka województwa wielkopolskiego, który sprowadza sprzęt z Chin, aby zadbał także o szpitale powiatowe.
Starosta poinformował radnych o sytuacji w Domach Pomocy Społecznej i podjętych tam działaniach profilaktycznych, a także o bieżacej działalności w ostatnich dniach.

Pokaż więcej

Powiązany artykuł

Sprawdź również
Close
Back to top button
Skip to content