AktualnościWszystkie

Do siego roku!

Szanowni Państwo,

Dobiega końca kolejny rok. Był to rok wyjątkowo trudny – wirus SARS-CoV-2 nie ominął naszego powiatu. Tak jak wszyscy, również mieszkańcy ziemi ostrzeszowskiej zmagają się z pandemią. Wielu przeszło chorobę bezobjawowo, wielu cierpiało z powodu nasilonych objawów, wielu straciło swoich bliskich. Przekazuję im wyrazy głębokiego współczucia. Jednocześnie pragnę podziękować tym wszystkim, którzy dbając o siebie i innych skrupulatnie przestrzegają zaleceń służb sanitarnych. Szczególnie gorąco dziękuję tym, którzy po wyjściu z choroby oddali osocze krwi, by pomóc innym.
Od marca tego roku zmianie uległy zarówno zakres, jak i forma pracy samorządu powiatowego. Na pierwszy plan wysunęły się sprawy związane z zapewnieniem bezpieczeństwa mieszkańcom powiatu, szczególnie tym najsłabszym i potrzebującym, dlatego wzmożone wysiłki skierowaliśmy wspólnie z Powiatowym Centrum Pomocy Rodzinie na zapewnienie bezpiecznego funkcjonowania placówek pomocy społecznej – Domów Pomocy Społecznej, Domu Dziecka, Warsztatów Terapii Zajęciowej, Środowiskowych Domów Samopomocy i Zakładu Aktywności Zawodowej. Niestety mimo naszych zabiegów nie udało się ustrzec wszystkich podopiecznych przed zachorowaniem, ale dzięki wielkiemu zaangażowaniu personelu tych placówek udało nam się szybko opanować zaistniałe sytuacje i nie dopuścić do rozprzestrzenienia się wirusa.
Powiatowy Urząd Pracy w związku z realizacją zadań tzw. tarczy antykryzysowej musiał znacznie rozszerzyć zakres realizowanych działań. Podjął nowe obowiązki wywiązując się z nich bardzo dobrze mimo, że i tutaj nie obyło się bez zakażeniem koronawirusem.
Załoga Starostwa Powiatowego nie szczędziła sił w celu zapewnienia stałej obsługi interesantów mimo wprowadzonych obostrzeń. Bardzo dziękuję mieszkańcom naszego powiatu, którzy z dużym zrozumieniem podchodzili do niedogodności i utrudnień.
Wiele też działo się w Ostrzeszowskim Centrum Zdrowia, które od listopada w przeważającej części stało się szpitalem covidowym. Szpital przyjął na siebie główny ciężar walki z pandemią. Czyni to nadal z dobrym skutkiem, choć niecierpliwie oczekujemy jego powrotu do normalnego funkcjonowania. Od 1 listopada placówka kieruje nowa prezes – Magdalena Puziewicz-Karpiak.
W zupełnie innych warunkach funkcjonowała powiatowa oświata. Pomimo zastosowanych z początkiem września środków profilaktycznych, w związku ze wzrostem zachorowań ponownie wrócono do nauki zdalnej. To bardzo trudny czas dla młodego pokolenia. Wprawdzie epidemia uniemożliwiła godne obchody stulecia I Liceum Ogólnokształcącego, ale udało nam się przeprowadzić w szkole gruntowny remont – między innymi odświeżyć elewację na głównym gmachu szkoły i położyć nową na budynku sali gimnastycznej.
Mimo pandemii rok 2020 okazał się dobrym rokiem pod względem remontów i modernizacji dróg powiatowych. Pozyskano znaczne środki finansowe z Funduszu Dróg Samorządowych a przede wszystkim od gmin powiatu ostrzeszowskiego, które współfinansowały większość remontów. Bardzo im za to dziękuje. 
Serdecznie dziękuję wszystkim pracownikom jednostek powiatowych za ogromny wysiłek i zaangażowanie w realizowanie codziennych zadań i nowych wyzwań, jakie przyniósł miniony czas.
Drodzy Państwo,
w trudnym czasie, w jakim się znaleźliśmy, konieczna jest dbałość o siebie i innych oraz wzajemna życzliwość. Myślę, że definitywny koniec trudnego okresu pandemii jest związany z zaszczepieniem poszczególnych grup zawodowych, od medyków i pracowników opieki społecznej począwszy. Jest to szansa na powrót do normalnego życia w drugiej połowie 2021 roku. Wierzę, że nowy rok będzie lepszy, że pozwoli nam uporać się z tym najważniejszym problemem, który odcisnął swoje piętno na każdym z nas.
Jeszcze raz dziękuję mieszkańcom powiatu za współpracę życząc jednocześnie wszystkim dużo zdrowia i odporności oraz wszelkiej pomyślności.  Wszystkiego dobrego w 2021 roku!

Z wyrazami szacunku
/-/ Lech Janicki
Starosta Ostrzeszowski

Pokaż więcej

Powiązany artykuł

Back to top button
Skip to content