Deklaracja o współpracy na rzecz budowy obwodnicy Mikstatu

Deklarację o współpracy na rzecz budowy obwodnicy Mikstatu podpisali wczoraj: poseł na Sejm RP Andrzej Grzyb, Starosta Ostrzeszowski Lech Janicki i Burmistrz Miasta i Gminy Mikstat Henryk Zieliński.
Z inicjatywy burmistrza Mikstatu obwodnica miasta została już wpisana do planu transportowego województwa wielkopolskiego. Teraz sygnatariusze deklaracji postulują wpisanie tego zadania do projektu kolejnego budżetu województwa wielkopolskiego, a następnie rozpoczęcie prac projektowych i przystąpienie do realizacji tego zadania jeszcze w tej kadencji samorządowej. Dlatego też deklarację przekazano na ręce Marszałka Województwa Wielkopolskiego Marka Woźniaka, który gościł wczoraj w Starostwie Powiatowym z okazji podpisania umowy o dofinansowaniu ze środków unijnych projektu pn. „Kompleksowe wsparcie kształcenia zawodowego w powiecie ostrzeszowskim”.

Deklarację podpisują: starosta Lech Janicki, poseł Andrzej Grzyb i burmistrz Henryk Zieliński
Deklarację przekazano marszałkowi Markowi Woźniakowi.

W interesie naszej wspólnoty samorządowej, mieszkańców miasta i gminy Mikstat oraz powiatu ostrzeszowskiego uznajemy budowę obwodnicy Mikstatu na drodze wojewódzkiej nr 447 Antonin – Mikstat – Grabów nad Prosną za priorytetową inwestycję drogową w naszym regionie.  Ma ona kapitalne znaczenie dla bezpieczeństwa oraz komfortu życia mieszkańców i jest niezbędna ze względów ekologicznych oraz ekonomicznych. Setki kilkudziesięciotonowych TIR-ów, ciągników siodłowych z przyczepami załadowanymi drewnem oraz wszelkiego rodzaju ciężarowych samochodów dostawczych przejeżdżających codziennie przez Mikstat stwarza realne zagrożenie dla zdrowia i życia naszych mieszkańców, powodując ogromny hałas i zanieczyszczenie powietrza spalinami powyżej dopuszczalnych norm. Ogromne ciężarówki przejeżdżające w centrum miasta pod oknami domów mieszkalnych, na wprost wyjścia z budynku szkoły i kościoła parafialnego urąga standardom komunikacyjnym XXI wieku – podkreślają sygnatariusze we wspólnej deklaracji.
(…) Uznajemy, że  dzisiaj  niezbędny  jest  wspólny  front,   czyli   porozumienie   samorządowców i parlamentarzystów z powiatu ostrzeszowskiego pokazujące naszą determinację oraz jednoznaczne poparcie dla budowy obwodnicy Mikstatu – adresowane do samorządu województwa wielkopolskiego, w którego gestii leży rozwiązanie tej sprawy.
W imieniu naszej społeczności lokalnej zwracamy się do Pana Marszałka Marka Woźniaka oraz radnych sejmiku o wprowadzenie budowy obwodnicy Mikstatu do budżetu województwa wielkopolskiego na 2022 rok, co określi perspektywę realizacji też niezbędnej dla bezpieczeństwa naszych mieszkańców i korzystnej dla środowiska naturalnego inwestycji – czytamy w deklaracji przekazanej marszałkowi województwa.