AktualnościWszystkie

By nie marnować żywności

W związku z obserwowanym coraz częściej zjawiskiem marnowania żywności, przewodniczący Zarządu Powiatu Lech Janicki wystosował pismo do wójtów i burmistrzów powiatu ostrzeszowskiego z apelem o podjęcie prób rozwiązania tego problemu w ramach gminnych systemów odbioru odpadów komunalnych.
W Polsce marnuje się prawie 9 milionów ton żywności, w tym 2 miliony ton pochodzi tylko z gospodarstw domowych. Wyrzucanie produktów spożywczych to wielowymiarowy problem, nie tylko społeczny. Niesie za sobą również konsekwencje ekonomiczne i ekologiczne. To, co wyrzucamy wpływa na marnowanie energii elektrycznej i wody – czytamy w piśmie przewodniczącego Zarządu, ostrzeszowskiego starosty Lecha Janickiego do wójtów i burmistrzów.
Zdaniem przewodniczącego Zarządu Powiatu, konieczne jest podjęcie skutecznych działań, aby produkty żywnościowe, zwłaszcza pieczywo, nie trafiały do śmietnika razem z innymi odpadami komunalnymi. Rozwiązaniem może być zebranie starego pieczywa i przekazanie go kompetentnym instytucjom w celu dokarmiania zwierząt lub wykorzystania w innym zakresie. Niezbędna byłaby tu współpraca w przedsiębiorcami odbierającymi odpady z poszczególnych gmin w celu ustawienia odpowiednich pojemników.
Apel do wójtów i burmistrzów jest efektem interpelacji radnego Adama Grzyba, jaką złożył na III sesji Rady Powiatu.

Pokaż więcej

Powiązany artykuł

Sprawdź również
Close
Back to top button
Skip to content