Blankenburg opłakuje kantora Jürgena Opfermanna

Nasi samorządowi przyjaciele z Blankenburga opłakują śmieć kantora Jürgena Opfermanna. Poniżej prezentujemy komunikat prasowy, jaki otrzymaliśmy od naszego partnera – miasta Blankenburg:

Komunikat prasowy miasta Blankenburg (Harz) z 8 kwietnia 2022

Życie dla muzyki – Blankenburg opłakuje kantora Jürgena Opfermanna

Miasto Blankenburg (Harz) reaguje z głębokim żalem na śmierć Jürgen Opfermanna. Od 1986 roku muzyk był kantorem parafii ewangelickiej. W swojej ponad 35-letniej działalności uświetnił i kształtował życie kulturalne miasta i regionu.

Jürgen Opfermann studiował w Kościelnej Szkole Muzycznej w Eisenach oraz w Szkole Muzycznej w Lipsku. Muzyka nie była dla niego pracą. Ważne, aby ludzie czerpali przyjemność z jego muzyki.

Bezpośrednio po objęciu urzędu w Blankenburgu zainicjował letni cykl koncertów. Jako kierownikowi kantorii, śpiew chóralny był bliski jego  sercu. Wspierał młody chór puzonowy.

Chór i zespół muzyczny dęty są od lat integralną częścią uroczystości w Blankenburgu. Jego muzycznym domem był kościół  Bartłomieja, tutaj prezentował unikalne umiejętności gry na organach podczas bożonarodzeniowych i innych uroczystych koncertów. Poświęcił również wiele czasu renowacji instrumentów muzycznych.

Jako dyrygent prowadził liczne spektakle z kantorią Blankenburg i Orkiestrą Kameralną Musica – Juventa z Halle. Przez 20 lat był częścią  orkiestry kameralnej Telemann Michaelstein.

Za swoją twórczość muzyczną i wyjątkowy wkład muzyczny dla wszystkich mieszkańców Blankenburga oraz gości miasto Blankenburg  w 2014 roku uhonorowało go  nagrodą Adolfa Just’a przyznawaną przez Towarzystwo Luvos Heilerde-Gesellschaft.

Jürgen Opfermann urodził się 27 lutego 1959 roku w Dingelstädt w Turyngii, w powiecie Worbis. Zmarł 3 kwietnia 2022 r.  w wieku 63 lat.

Dzięki swojej twórczości i muzycznej spuściźnie na zawsze pozostanie niezapomniany. Miasto Blankenburg (Harz) na zawsze zachowa jego dorobek w pamięci. Nasze myśli są w tych ciężkich chwilach z jego żoną Barbarą i rodziną Jürgena Opfermanna.

Tłum. Jacek Pomykała