Automatyczny defibrylator w Starostwie Powiatowym

Automatyczny defibrylator zewnętrzny (Automated External Defibrillator w skr. AED), czyli medyczne urządzenie do przeprowadzania reanimacji zostało zainstalowane w Starostwie Powiatowym w Ostrzeszowie – na parterze gmachu, w Biurze Podawczym.
Defibrylator HearStart jest przeznaczony dla zwykłych ludzi, którzy znaleźli się w niezwykłej sytuacji. Jest łatwy w przygotowaniu do pracy i wyposażony w funkcje automatycznego kierowania akcją ratunkową.
Urządzenie jest przeznaczone do zewnętrznej defibrylacji osób, u których doszło do nagłego zatrzymania krążenia (NZK) w mechanizmie migotania komór, trzepotania komór oraz niektórych rodzajów częstoskurczu komorowego. I właśnie jedynym skutecznym sposobem zatrzymania tych arytmii jest defibrylacja – wyjaśnia specjalista ds. BHP starostwa powiatowego Iwona Marczyk (ryzyko NZK dotyczy wszystkich ludzi bez względu na wiek, płeć, miejsce i czas. U wielu osób, u których doszło do NZK nie występują wcześniej żadne objawy ostrzegawcze).
Jak podkreśla Iwona Marczyk, defibrylator HeartStart jest łatwy w użyciu: urządzenie wydaje polecenia nakazujące wykonanie określonych czynności, automatycznie analizuje rytm serca pacjenta i informuje, czy defibrylacja jest wskazana, czy nie. Jeśli defibrylacja jest wskazana urządzenie uaktywnia przycisk wyładowania i wydaje polecenie jego naciśnięcia, aby dostarczyć dwufazowy impuls elektryczny umożliwiający wykonanie defibrylacji.
Defibrylator może być używany zarówno przez osoby przeszkolone w podstawowym zakresie lub w ogóle nie przeszkolone: członków rodziny, pracowników firm i instytucji. Dzięki temu, że urządzenie zostało wyposażone w funkcję poleceń głosowych, krok po kroku prowadzi osobę udzielającą pomocy przez wszystkie czynności ratujące życie. To powoduje, że udzielanie pomocy jest mniej stresujące.

Wszyscy pracownicy starostwa zostaną przeszkoleni oraz otrzymają elektroniczny dostęp do filmu instruktażowego związanego z użyciem urządzenia, głównie po to, aby wszystkich przekonać, że nie należy obawiać się użycia sprzętu w razie konieczności. Dotychczasowi pracownicy wyznaczeni przez pracodawcę – starostę – do udzielania pierwszej pomocy medycznej przejdą szkolenie z instruktorem.

Odpowiednie oznaczenia, że obiekt jest wyposażony w defibrylator, zostały umieszczone w samym starostwie, a także na zewnątrz, by urządzenie w razie potrzeby mogło służyć pobliskim instytucjom i mieszkańcom.