AktualnościWszystkie

Alan Wietecki najlepszy w Polsce!!!

Uczeń  kl. IV Technikum Rolniczego w Zespole Szkół nr 2 w Ostrzeszowie Alan Wietecki zwyciężył w krajowym finale XL Olimpiady Młodych Producentów Rolnych!

Olimpiada Młodych Producentów Rolnych to konkurs adresowany do uczniów szkół rolniczych, studentów rolnictwa, młodych rolników i pasjonatów w wieku  od 16 do 40 roku życia. Jego głównym założeniem jest propagowanie szeroko rozumianej tematyki rolnictwa, wzbogacanie umiejętności zawodowych młodych ludzi, którzy mają duże możliwości unowocześniania polskiego rolnictwa. Olimpiada każdego roku przyciąga młodych uczestników zainteresowanych problematyką rolniczą, którzy sami prowadzą gospodarstwo rolne, bądź też przygotowują się do tego zawodu w szkołach rolniczych.

Finał Krajowy Olimpiady Młodych Producentów Rolnych odbywał się 17 marca podczas Targów Techniki Rolniczej AgroTech w Kielcach.

78 laureatów wojewódzkich eliminacji sprawdziło swoją wiedzę i umiejętności w częściach pisemnej i praktycznej, na których pojawiły się pytania dotyczące budowy maszyn rolniczych, zabiegów agrotechnicznych, rozpoznawania gatunków nasion roślin hodowlanych, sposobów uprawy, produkcji roślinnej i zwierzęcej, ochrony środowiska, odnawialnych źródeł energii, BHP w rolnictwie czy środków unijnych.
Po tym etapie dziesięcioro najlepszych zmierzyło się w części ustnej – finaliści  przed komisją naukową oraz publicznością odpowiadali na pytania finałowe, przygotowane przez przedstawicieli Uniwersytetu Rolniczego im. Hugona Kołłątaja w Krakowie – relacjonuje Krystyna Trzeciak – kierownik kształcenia zawodowego ZS nr 2, która wraz z innymi nauczycielami przedmiotów rolniczych przygotowywała Alana do olimpiady.

Jedną z nagród dla zdobywcy I miejsca krajowym finale XL Olimpiady Młodych Producentów Rolnych było zaproszenie na posiedzenie Europejskiej Rady Rolników (CEJA). Zaproszenie obejmuje pokrycie kosztów przelotu, zakwaterowania, wyżywienia oraz zwiedzania Brukseli.

W Olimpiadzie wraz z Alanem Wieteckim udział wzięli także: Tomasz Urbaniak z kl. IV Technikum Rolniczego i Marcin Kędzierski z kl. II TR, którzy przeszli do etapu praktycznego i zajęli wysokie miejsca w klasyfikacji krajowej.

Serdecznie gratulujemy olimpijczykom i ich nauczycielom!

KLASYFIKACJA GENERALNA 40. OLIMPIADY MŁODYCH PRODUCENTÓW ROLNYCH:
1. Alan Wietecki – uczeń – Zespół Szkół nr 2 w Ostrzeszowie – woj. wielkopolskie,
2. Adam Gołębiewski – student – Szkoła Główna Gospodarstwa Wiejskiego – woj. mazowieckie,
3. Dominik Puto – rolnik indywidualny – woj. świętokrzyskie,
4. Jakub Potempa – uczeń – ZSCKR w Nakle Śląskim – woj. śląskie,
5. Paweł Woch – uczeń – ZSCKR w Okszowie – woj. lubelskie,
6. Piotr Górzyński– rolnik indywidualny – woj. kujawsko-pomorskie,
7. Galler Mateusz – rolnik indywidualny – woj. opolskie,
8. Rafał Wnuczek– student – Uniwersytet Przyrodniczy w Lublinie – woj. lubelskie,
9. Dominik Kubat – rolnik indywidualny – woj. śląskie,
10. Jakub Szkolnicki – uczeń – ZSCKR w Kamieniu Małym – woj. lubuskie.

Pokaż więcej

Powiązany artykuł

Back to top button
Skip to content