Aglomeracja Kalisko-Ostrowska – podpisali list intencyjny

Burmistrzowie i wójtowie powiatu ostrzeszowskiego oraz Starosta Ostrzeszowski wraz z wicestarostą podpisali dzisiaj (12 października) listy intencyjne wyrażające wolę przystąpienia do stowarzyszenia Aglomeracja Kalisko-Ostrowska. Dokumenty podpisano mając na względzie potrzebę podejmowania działań zmierzających do efektywnego wykorzystania potencjału ekonomicznego i społecznego regionu, zapewniającego rozwój lokalny oraz poprawę jakości życia mieszkańców.

(…) Ze względu na wyzwania specyficzne dla obszaru południowej Wielkopolski, jako jeden z kluczowych elementów rozwoju powiatu uznajemy włączenie się w realizację działań zgodnych ze Strategią Zintegrowanych Inwestycji Terytorialnych dla Aglomeracji Kalisko-Ostrowskiej. Efektywna współpraca oraz określenie kierunków rozwoju stworzą podstawy w kształtowaniu obecnych i przyszłych standardów szeroko rozumianych przedsięwzięć inwestycyjnych. Skuteczna realizacja zadań pozwoli na wprowadzenie kompleksowych zmian gospodarczych, społecznych i instytucjonalnych na terenie naszego powiatu, będąc istotnym czynnikiem funkcjonowania społeczeństwa.
Biorąc powyższe pod uwagę, powiat ostrzeszowski deklaruje gotowość podjęcia wspólnych działań w zakresie kreowania spójnej polityki rozwojowej tworzącej trwałe podstawy zrównoważonego rozwoju województwa wielkopolskiego, w tym samorządów południowej Wielkopolski. – czytamy w liście intencyjnym podpisanym przez Starostę Ostrzeszowskiego Lecha Janickiego oraz wicestarostę Zofię Witkowską.

Jednocześnie starosta w imieniu Zarządu Powiatu zadeklarował, że zostaną podjęte działania zmierzające do sporządzenia ekspertyzy dotyczącej analizy powiązań funkcjonalnych oraz potencjału wspólnych przedsięwzięć pomiędzy obszarem Aglomeracji Kalisko-Ostrowskiej, a gminami i powiatem ostrzeszowskim.
Jak podkreślił poseł na Sejm RP Andrzej Grzyb, jeden z inicjatorów przystąpienia do aglomeracji, wszyscy członkowie Zarządu Stowarzyszenia AKO na temat powiększenia aglomeracji wypowiedzieli się pozytywnie.