AktualnościWszystkie

75 lat ostrzeszowskiej biblioteki

We wrześniu 1946 roku została powołana Miejska Biblioteka Publiczna w Ostrzeszowie; dzisiaj książnica obchodziła swoje 75 urodziny. Z powinszowaniami do szacownej jubilatki pospieszyły władze samorządowe powiatu oraz miasta i gminy Ostrzeszów, szefowie współpracujących instytucji i ośrodków kultury oraz oświaty, przyjaciele i współpracownicy. W imieniu samorządu powiatowego jubileuszowe gratulacje przekazał Starosta Ostrzeszowski Lech Janicki. Urodzinową uroczystość ubogaciły recytacje bibliotekarek oraz występ grupy wokalno-muzycznej w Domu Pomocy Społecznej w Marszałkach pod opieką artystyczną Marii Pigulskiej. Załoga biblioteki w podziękowaniu za urodzinowe prezenty i życzenia przygotowała dla swoich gości pamiątkowe upominki.
Jubileusz 75-lecia istnienia biblioteki zbiegł si z jubileuszem 5-lecia działającego przy bibliotece stowarzyszenia Radość Czytania. Stowarzyszenie, którego celem jest wspieranie biblioteki, pozyskało już ze źródeł zewnętrznych ponad 120 tysięcy złotych. Za te pieniądze utworzono między innymi przed gmachem biblioteki smartławkę, ławeczkę Stanisława Czernika oraz całodobową wrzutnię książek, a ostatnio – wyremontowano i wyposażono salę spotkań w bibliotece. Dyrektor biblioteki Dorota Owczarczak złożyła specjalne podziękowania Ostrzeszowskiej Lokalnej Grupie Działania, która stała się inspiracją do powołania stowarzyszenia Radość Czytania i służy mu życzliwą pomocą.
Biblioteka Publiczna Miasta i Gminy Ostrzeszów pełni również funkcję biblioteki powiatowej współpracując z ośrodkami bibliotecznymi w całym powiecie. Książnica dysponuje dzisiaj 45 376 woluminami i 380 audiobookami w siedzibie głównej oraz łącznie 27 879 książkami i 56 audiobookami w filiach wiejskich. Biblioteka ma dostęp do katalogu online oraz opracowuje księgozbiór online.
Doświadczenie zdobyte przez 75 lat działalności Biblioteki pozwoliło zbudować solidną markę, która cieszy się zaufaniem czytelników. Wysoka liczba odwiedzających mury Biblioteki świadczy najlepiej o jej poziomie, wiarygodności i popularności w powiecie ostrzeszowskim. Pragniemy podkreślić, że Biblioteka Publiczna im. Stanisława Czernika w sposób wyjątkowy potrafi zachować wysoki poziom merytoryczny wychodząc naprzeciw czytelnikom oczekującym odmiany i atrakcyjnych imprez.
Dziękujemy za dotychczasową współpracę i wkład w rozwój samorządności  lokalnej. Gratulujemy owocnej pracy, ciekawych pomysłów oraz wytrwałości i odwagi w kreowaniu wizerunku Biblioteki. Życzymy dalszych sukcesów i innowacyjnych, kreatywnych pomysłów. Niech każdy kolejny rok przynosi Bibliotece nowe osiągnięcia, a Pracownikom – wiele satysfakcji zawodowej i osobistej.

Pokaż więcej

Powiązany artykuł

Back to top button
Skip to content