31 maja – Światowy Dzień bez Tytoniu

„Palić, nie palić – oto jest pytanie?” – podsumowanie konkursu

Jak informuje Powiatowa Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna w Ostrzeszowie, w okresie od lutego do kwietnia 2023 roku odbył się konkurs dla uczniów klas V szkół podstawowych województwa wielkopolskiego pt. „Palić, nie palić – oto jest pytanie”. Tegoroczne zadanie konkursowe polegało na przygotowaniu przez ucznia lapbooka zawierającego wiadomości i ciekawostki na temat składu dymu papierosowego, szkodliwości palenia tytoniu i inhalowania e-papierosów, skutków zdrowotnych i psychicznych palenia, biernego palenia, uzależnienia od nikotyny. Praca miała zachęcać jej odbiorców do życia wolnego od palenia papierosów i inhalowania e-papierosów, pokazywać wartość życia wolnego od nałogów – wyjaśnia Aleksandra Knychała z PSSE w Ostrzeszowie.

Rozstrzygnięcie powiatowego etapu konkursu odbyło się 14 kwietnia w Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Ostrzeszowie:
I miejsce zajął Wojciech Gałęcki  ze Szkoły Podstawowej w Kobylej Górze,
II miejsce – Adam Sikora z Zespołu Szkolno-Przedszkolnego z oddziałami integracyjnymi w Rojowie,
III miejsce – Julia Rojek ze Szkoły Podstawowej w Grabowie n. Prosną,
Pracę Wojciecha Gałęckiego wysłano do Wojewódzkiej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Poznaniu do etapu wojewódzki konkursu.
Laureaci otrzymali nagrody ufundowane przez Starostwo Powiatowe w Ostrzeszowie.

Światowy dzień bez tytoniu

W 1987 r. państwa członkowskie Światowej Organizacji Zdrowia ustanowiły 31 maja Światowym Dniem bez Tytoniu, aby zwrócić uwagę świata na epidemię palenia tytoniu oraz możliwość uniknięcia zgonów i chorób, które ona powoduje. W 2023 r. obchody koncentrują się wokół konsekwencji uprawy tytoniu dla zdrowia rolników, planety i wszystkich ludzi oraz kryzysu żywnościowego, a ich hasłem przewodnim będzie: „Uprawiaj żywność, nie tytoń”. Więcej informacji na ten temat można znaleźć pod linkiem: https://www.gov.pl/web/psse-ostrzeszow/31-maja-swiatowy-dzien-bez-tytoniu2

Sprawdź również