AktualnościWszystkie

Święto Wojska Polskiego

Powiatowe obchody Święta Wojska Polskiego rozpoczęły się uroczystą mszą w intencji ojczyzny, żołnierzy Wojska Polskiego oraz poległych na polu chwały w 102 rocznicę Bitwy Warszawskiej, którą odprawił ks. Damian Rachuta.
Uroczystą zbiórkę z ceremoniałem poprowadził dowódca uroczystości bryg. Tomasz Jabłoński. O okolicznościowe wystąpienia poproszono gospodarzy uroczystości: Starostę Ostrzeszowskiego Lecha Janickiego i Burmistrza Miasta i Gminy Ostrzeszów Patryka Jędrowiaka. Głos zabrali także posłowie na Sejm RP Andrzej Grzyb i (w imieniu własnym oraz posłanki Katarzyny Sójki) Tomasz Ławniczak oraz, w imieniu senator Ewy Mateckiej, Jakub Szczygieł.
Uczestnicy uroczystości – przedstawiciele samorządów, służb mundurowych oraz organizacji społeczno-politycznych i harcerskich, a także szkół ponadpodstawowych powiatu ostrzeszowskiego – złożyli biało-czerwone wiązanki kwiatów pod tablicami gen. Józefa Hallera oraz żołnierzy Armii Krajowej.

Poniżej prezentujemy fragmenty wystąpienia Starosty Ostrzeszowskiego Lecha Janickiego:

(…) Święto Wojska Polskiego i rocznica Bitwy Warszawskiej – to dwa wielce istotne powody, dla których zebraliśmy się dzisiaj na ostrzeszowskim rynku. 15-ego sierpnia 1920 roku na przedpolach Warszawy rozegrała się bitwa, w której Armia Polska pokonała wojska bolszewickie i ocaliła niedawno odzyskaną niepodległość. Nasi dziadowie dając przykład największej determinacji i bohaterstwa nad Wisłą, Wieprzem i Wkrą zapewnili ojczyźnie niepodległy byt. Bitwa Warszawska została uznana za jedną z najbardziej przełomowych bitew w historii świata.
Dzisiaj po raz kolejny wspominamy tamten czas z wielkim szacunkiem i zadumą. Podobnie jak zapisane było w rozkazie z 4-ego sierpnia 1923 roku, ówczesnego ministra Spraw Wojskowych Gen Broni Stanisława Szeptyckiego w sprawie ustanowienia Święta Żołnierza: „W dniu tym wojsko i społeczeństwo czci chwałę oręża polskiego, której uosobieniem i wyrazem jest żołnierz. W rocznicę wiekopomnego rozgromienia nawały bolszewickiej pod Warszawą święci się pamięć poległych w walkach z wiekowym wrogiem o całość i niepodległość Polski”.
(…) Zebraliśmy się tu dzisiaj aby oddać należny hołd i szacunek wszystkim tym, którzy nie szczędzili Ojczyźnie oddania, ciężkiej służby, cierpień a często i życia. Nasza wdzięczność jest wciąż głęboka i żywa. Obok wdzięczności czai się jednak smutek i ból – czas jest nieubłagany; zostało Was, Szanowni Kombatanci, już tak niewielu…
Święto Wojska Polskiego obejmuje wszystkich pełniących służbę i pracujących w Siłach Zbrojnych Rzeczypospolitej Polskiej. Wojsko Polskie zawsze pełniło wobec społeczeństwa i Ojczyzny służebną rolę i tak jest obecnie. Radością napawa fakt, że współczesny żołnierz wciąż się szkoli i doskonali, aby osiągnąć pełen profesjonalizm. Doskonałym tego przykładem jest mikstaczanin z urodzenia zastępca dowódcy V Korpusu US Army gen. Johna Kolasheskiego gen. dyw. Adam Joks. Generał pełni swoje obowiązki w Fort Knox. Odznaczony m.in. amerykańską Legią Zasługi (ang. Legion of Merit).
Nie sposób nie zauważyć jak ważną rolę mają do spełnienia  polscy żołnierze w obecnych czasach, służąc na całym świecie w misjach pokojowych i stabilizacyjnych. Nic dziwnego więc, że wojsko otoczone jest u nas szczególnym uznaniem i szacunkiem. (…)

Pokaż więcej

Powiązany artykuł

Sprawdź również
Close
Back to top button
Skip to content