20-lecie współpracy z Kirchenlamitz

Minęło 20 lat od podpisania umowy partnerskiej między miastem Kirchenlamitz a Kobylą Górą. Z tej okazji 23 września zagraniczni partnerzy spotkali się na uroczystej gali w auli gimnazjum w Kirchenlamitz. W uroczystości wraz z delegacją Kobylej Góry z wójtem Wiesławem Berskim na czele, uczestniczył Starosta Ostrzeszowski Lech Janicki.

Kirchenlamitz i Kobylą Górę połączyła wspólna akcja pomocy powodzianom z Lewina Brzeskiego. Starosta Lech Janicki przypomniał tamte wydarzenia w swoim wystąpieniu: Minęło 20 lat od podpisania umowy partnerskiej, ale przecież pamiętamy, że łączy nas dłuższa przyjaźń, która datuje się na 1997 rok, kiedy to podyktowany odruchem serca kontakt został nawiązany przez ówczesnego burmistrza Reinharda Weissa i jego współpracowników, a dotyczył pomocy dla mieszkańców Lewina Brzeskiego – zalanego i spustoszonego przez wielką powódź, jaka miała miejsce w Polsce 1997 roku.

(…) Mieszkańcy Kirchenlamitz, to Wy wtedy pomogliście przekazując środki finansowe oraz artykuły pierwszej potrzeby dla powodzian. To było piękne!

Kilka lat później powiat ostrzeszowski, jego przedsiębiorcy i mieszkańcy odwdzięczyli się niejako wspierając niemieckich partnerów z Miśni podczas powodzi w Saksonii. Z Ostrzeszowa wyjechał wtedy transport ze środkami czystości, meblami i innymi niezbędnymi rzeczami.

Taki oto jest obecnie wymiar partnerstwa polsko-niemieckiego i niemiecko-polskiego w zjednoczonej Europie!

Lech Janicki przypomniał także dwie wyjątkowe postacie, które były inicjatorami partnerskich kontaktów: Są to były burmistrz Kirchenlamitz Reinhard Weiss oraz wieloletni wójt Kobylej Góry – mój i nasz przyjaciel – Jerzy Przygoda. Oboje już nie żyją, ale ziarno współpracy i porozumienia, a właściwie przyjaźni, kwitnie i owocuje w najlepszym tego słowa znaczeniu. Obecni kontynuatorzy tej idei – burmistrz Jens Büttner oraz wójt Wiesław Berski – w doskonały sposób te kontakty podtrzymują.

Lech Janicki przekazał na ręce burmistrza Kirchenlamitz i burmistrza Kobylej Góry zdjęcie ze swojego archiwum, na którym uwieczniono inicjatorów nawiązania współpracy – Jerzego Przygodę i Jensa Büttnera, jako pamiątkę jubileuszowej uroczystości.

Podczas uroczystej jubileuszowej gali odegrano polski oraz niemiecki hymn państwowy. Uroczystość uświetnił koncert orkiestry dętej Kirchenlamitz.

(fot. Facebook Kirchenlamitz – füher und heute)