W 105 rocznicę wybuchu powstania wielkopolskiego na ziemi ostrzeszowskiej

Apel z okazji Dnia Patrona Zespołu Szkół nr 1 w Ostrzeszowie co roku stanowi główny element powiatowych uroczystości upamiętniających rocznicę wybuchu powstania wielkopolskiego na ziemi ostrzeszowskiej, ponieważ właśnie sprzed Zespołu Szkół nr 1 7 stycznia 1919 roku na bój o wolność narodu polskiego wyruszyły pierwsze oddziały powstańcze pod dowództwem Stanisława Thiela. W tym roku uroczysty apel przy pamiątkowym głazie przy Zespole Szkół nr 1 im. Powstańców Wielkopolskich odbył się 5 stycznia. W uroczystości udział wzięła społeczność szkoły, władze samorządowe powiatu oraz miasta i gminy Ostrzeszów, przedstawiciele organizacji społeczno-politycznych, zaprzyjaźnionych instytucji i szkół. Okolicznościowy montaż słowno-muzyczny młodzież przygotowała pod kierunkiem polonistów ZS nr 1 Izabeli Szczepaniak i Pawła Sieczki, historyków: Iwony Jabłońskiej i Bartłomieja Matysa oraz muzyka Marka Pawlaka.

Podczas uroczystości głos zabrali parlamentarzyści: Katarzyna Sójka i Andrzej Grzyb oraz wicemarszałek województwa wielkopolskiego Krzysztof Grabowski. Apel poprowadził przewodniczący samorządu uczniowskiego, radny Młodzieżowego Sejmiku Województwa Wielkopolskiego Oliwier Kłos.

Po uroczystości radny Oliwier Kłos wraz ze Starostą Ostrzeszowskim Lechem Janickim zapalili znicze w miejscach pamięci – pod ścianą domu przy ul. Sikorskiego 24, gdzie kamienna tablica wskazuje miejsce zbierania się w listopadzie i grudniu 1918 r. Rady Ludowej, która organizowała powstanie wielkopolskie na tym terenie (stąd 6 stycznia 1919 r. wyszło hasło tworzenia wojska ochotniczego), a także pod pamiątkowym głazem upamiętniającym powstańców wielkopolskich i dowódcę frontu południowego powstania wielkopolskiego gen. bryg. Stanisława Thiela i pod Obeliskiem Powstańczym na ostrzeszowskim cmentarzu.

Sprawdź również