1 września rusza nauczanie stacjonarne – wideokonferencja

Po kilkumiesięcznej przerwie 1 września w powiecie ostrzeszowskim szkoły rozpoczną naukę w trybie stacjonarnym. Sprawy związane z rozpoczęciem nauki z uwzględnieniem obowiązujących rygorów sanitarnych były przedmiotem wideokonferencji zorganizowanej przez ostrzeszowskiego starostę z udziałem Powiatowej Inspekcji Sanitarnej, wójtów i burmistrzów oraz dyrektorów szkół podstawowych średnich powiatu ostrzeszowskiego.
Najważniejsze informacje dotyczące zasad postępowania w nowym roku szkolnym z uwzględnieniem zasad bezpieczeństwa w sytuacji epidemicznej przekazała powiatowa inspektor sanitarna Emilia Adamiak oraz Karina Matysiak z Oddziału Higieny Dzieci i Młodzieży Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej. Przedstawicielki służb sanitarnych mówiły o zasadach stosowania maseczek i płynów dezynfekcyjnych, zachowania dystansu społecznego, oraz wydzielania miejsc izolacji.
Wszystkie szkoły naszego powiatu 1 września rozpoczynają pracę w formie stacjonarnej. Zgodnie z obowiązującymi wytycznymi, w razie wystąpienia niepokojących objawów u nauczyciela lub ucznia, po konsultacji lekarskiej, w porozumieniu z organem prowadzącym, występuje do służb sanitarnych z wnioskiem o wprowadzeniu hybrydowego lub zdalnego trybu nauczania.
Wprowadzenie hybrydowego lub zdalnego nauczania jest możliwe jeszcze w jednym przypadku – gdy wymaga tego sytuacja epidemiczna na określonym obszarze. Wówczas z wnioskiem o zmianę trybu nauczania występuje Powiatowy Zespół Zarządzania Kryzysowego.
Podczas e-spotkania omawiano także kwestie noszenia maseczek przez dzieci niepełnosprawne, przewozu dzieci autobusami szkolnymi oraz utylizacji zużytych maseczek i rękawiczek.
Powiatowe służby sanitarne będą w stałym kontakcie z dyrektorami szkół, by zapewnić stały przepływ informacji.