Wyniki sesji czerwiec – lipiec 2018 „nowego” egzaminu zawodowego w szkołach powiatowych

Do egzaminu potwierdzającego kwalifikacje zawodowe w czerwcu i lipcu tego roku przystąpili uczniowie obu zespołów szkół w Ostrzeszowie. Znamy już ich wyniki.

Zdawalność egzaminów w sesji czerwiec-lipiec w Technikum nr 1 wyniosła 97,01 %, w Technikum nr 2  82,1%. Dla porównania, zdawalność w okręgu wyniosła 75, 3%, a w   województwie wielkopolskim 76%
Egzamin potwierdzający kwalifikacje w zawodzie składa się z dwóch części: teoretycznej oraz praktycznej. Aby zdać egzamin, trzeba uzyskać co najmniej 50% punktów możliwych do zdobycia z części teoretycznej i 75%  z części praktycznej egzaminu.
Z wyników uzyskanych przez uczniów zadowolony jest wicestarosta ostrzeszowski Adam Mickiewicz, który kieruje Wydziałem Oświaty Spraw Europejskich Promocji i Rozwoju Starostwa Powiatowego w Ostrzeszowie. – Egzamin potwierdzający kwalifikacje w zawodzie jest egzaminem trudnym. Próg 75% z części praktycznej jest bardzo wysoki w porównaniu z maturą, gdzie wystarczy zdobyć 30% punktów. Inna jest też specyfika każdego zawodu i trudno przyrównywać egzaminy potwierdzające poszczególne kwalifikacje. Cieszy mnie bardzo, że mamy kierunki, w których 100% uczniów ten egzamin zdało – podsumowuje Adam Mickiewicz.
Kierunki kształcenia, w których osiągnięto 100% zdawalności to: technik technologii drewna, technik usług fryzjerskich, technik ekonomista, technik żywienia i usług gastronomicznych w Zespole Szkół nr 1 oraz technik logistyk, technik pojazdów samochodowych i technik żywienia i usług gastronomicznych w Zespole Szkół nr 2. Branżowa szkoła I stopnia w ZS nr 1 uzyskała zdawalność 83,3%.
– Wyniki w technikach są dobre i bardzo dobre, gdyż w poszczególnych kwalifikacjach w większości zdawalność jest wyższa niż w okręgu. Bardzo dziękuję za tę pracę nauczycielom i uczniom. To ich sukcesy. Uczniowie przystępują do egzaminów z poszczególnych kwalifikacji w trakcie trwania nauki w technikum i jeśli im się nie powiedzie za pierwszym razem, mogą przystąpić do egzaminu powtórnie –  dodaje wicestarosta.
Szczegółowe dane dotyczące zdawalności egzaminu zawodowego prezentujemy w tabelach: zdawalnośc egzaminu 2018