AktualnościWszystkie

Wykluczenie komunikacyjne – konferencja prasowa

Problem wykluczenia komunikacyjnego był tematem konferencji prasowej, która odbyła się wczoraj (24 czerwca) w Starostwie Powiatowym w Ostrzeszowie z udziałem senator Ewy Mateckiej.
Uczestnicy konferencji omawiali przyczyny wykluczenia komunikacyjnego (głównie likwidacja struktur PKS w różnych częściach kraju), wpływ wykluczenia komunikacyjnego na rozwój społeczności lokalnej (problemy z dojazdem do szkół i zakładów pracy itp.), możliwości przywrócenia przez samorządy połączeń likwidowanych przez PKS (przykład powiatu ostrzeszowskiego) oraz potrzebę nowych uregulowań prawnych związanych z dystrybucją środków przeznaczonych na likwidację wykluczenia komunikacyjnego.
W związku z likwidacją PKS, z problemem zapewnienia publicznego transportu zbiorowego muszą zmierzyć się samorządy.
Samorząd powiatowy w Ostrzeszowie wypracował rozwiązanie oparte na współpracy ze wszystkimi gminami powiatu – powiat byłby głównym organizatorem publicznego transportu zbiorowego, a samorządy gminne uczestniczyłyby w przedsięwzięciu jako podmioty wspierające. Piszemy o tym rozwiązaniu w trybie przypuszczającym, ponieważ wszystko zależy od decyzji wojewody w sprawie dofinansowania z Funduszu Rozwoju Przewozów Autobusowych.
Dopłata do wozokilometra z Funduszu Rozwoju Przewozów Autobusowych wynosi w tej chwili 3 zł (przed pandemią wynosiła 1 zł). Powiat ostrzeszowski potrzebowałby na realizowanie publicznego transportu zbiorowego 1,5 mln zł, z czego 10% pokryłyby samorządy gminne i samorząd powiatowy w proporcji 50/50.   
Pierwsze przewozy autobusowe mają ruszyć już w lipcu, a w pełnym wymiarze – 1 września. Docelowo zostanie uruchomionych 30 linii, dzienny plan przebiegu to ponad 2000 km. W tej chwili trwają uzgodnienia w sprawie usytuowania stanowisk przystankowych. W konferencji prasowej uczestniczyli i na pytania dziennikarzy odpowiadali: senator Ewa Matecka, starosta Lech Janicki, wicestarosta Zofia Witkowska oraz kierownik Wydziału Komunikacji Starostwa Powiatowego Sławomir Gajewski.

Pokaż więcej

Powiązany artykuł

Sprawdź również
Close
Back to top button
Skip to content