AktualnościWszystkie

W skrócie – 22 kwietnia

● Sprawy związane z bieżącymi działaniami samorządu powiatowego w czasie pandemii – między innymi obostrzenia profilaktyczne wprowadzone w Domach Pomocy Społecznej oraz wsparcie przedsiębiorców realizowane przez Powiatowy Urząd Pracy w ramach tarczy antykryzysowej – były tematem wczorajszego spotkania on-line ostrzeszowskiego starosty z mieszkańcami powiatu – Lech Janicki na żywo poprzez serwis społecznościowy Facebook odpowiadał na pytania mieszkańców.

● Dzisiaj rano odbyła się kolejna e-narada dyrektorów Domów Pomocy Społecznej ze starostą. Dom w Kobylej Górze, jak już informowaliśmy, pracuje w trybie turnusowym – domownicy czują się dobrze i są w dobrych nastrojach – zapewnia dyrektor DPS Małgorzata Dłubak. W dwóch pozostałych domach toczą się rozmowy z pracownikami; ich przejście w tryb turnusowy utrudnia m.in. wysoka absencja personelu spowodowana podjęciem opieki nad dziećmi.

● W południe starosta uczestniczył w e-konferencji zorganizowanej przez Wojewodę Wielkopolskiego. Wojewoda Łukasz Mikołajczyk odpowiadał na pytania starostów – znaczna większość dotyczyła funkcjonowania Domów Pomocy Społecznej.

– Dyrektor Wojewódzkiej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej Andrzej Trybusz złożył starostom aktualną informację nt. stanu epidemiologicznego – w województwie wielopolskim najwyższą zapadalność  obserwuje się w powiecie krotoszyńskim (29,11 na 10 tys. mieszkańców), pleszewskim (19,33) i kaliskim (16,57). Wielkopolska pod względem zapadalności na koronawirusa plasuje się na 4 miejscu w kraju. Dzisiaj o godzinie 8:00 WSSE odnotował 1097 wyników dodatnich (przy czym, jak podkreśla dyr. Trybusz, nie każde zdarzenie jest równoznaczne z zachorowaniem), 65 zgonów oraz 93 przypadki wyzdrowienia.

– Jak poinformował wojewoda, zwiększono budżet na funkcjonowanie Domów Pomocy Społecznej – w związku z panującą sytuacją każda placówka otrzyma o 100 złotych więcej na każdego mieszkańca, DPS-y pozostające pod kwarantanną – 200 złotych na każdego podopiecznego.

● W piątek starosta organizuje kolejne e-spotkanie z udziałem wójtów i burmistrzów powiatu ostrzeszowskiego.

Pokaż więcej

Powiązany artykuł

Sprawdź również
Close
Back to top button
Skip to content